Vládne konsolidačné opatrenia sa začínajú negatívne prejavovať na očakávaniach spotrebiteľov aj firiem. Uviedol to Tomáš Boháček, analytik 365.bank, v komentári k údajom o októbrovej ekonomickej nálade podnikateľov a spotrebiteľov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Spresnil, že ekonomická nálada na Slovensku sa v októbri výrazne zhoršila, pričom najväčší pokles zaznamenali spotrebitelia a podnikatelia v službách. Index ekonomickej nálady klesol na najnižšiu hodnotu za posledný rok, pričom spotrebitelia vyjadrili najväčší pesimizmus týkajúci sa vývoja hospodárskej situácie, tvorby úspor a nezamestnanosti od pandémie.
Podobne negatívny pohľad mali aj podnikatelia v službách a priemysle, ktorí zaznamenali pokles dopytu a zvýšenie zásob.
Upozornil, že domáca ekonomika čelí v súčasnosti výraznej neistote. Pokles ekonomickej nálady a pesimistické očakávania spotrebiteľov a podnikateľov naznačujú, že očakávané negatívne dosahy konsolidačných opatrení na ceny a ekonomický rast sa už začínajú prejavovať na tzv. mäkkých indikátoroch.
Práve takéto prieskumy sú predstihovým indikátorom upozorňujúcim na očakávaný negatívny vývoj reálnych dát (HDP, inflácia, zamestnanosť, ...) v horizonte dvoch až troch mesiacov.
Dodal, že v takomto nastavení subjektov v ekonomike je čoraz pravdepodobnejšie spomaleniu ekonomického rastu. "Na druhej strane, v obchode stále očakávame, že zvyšok tohto roka by mal byť podporovaný trendom predzásobenia pred zvýšením cien z titulu vyššej DPH. To môže byť až tak pozitívne, že pozitívne presahy bude ekonomika pociťovať ešte v prvom štvrťroku budúceho roka," uzavrel Boháček.