StoryEditor

Najmenšiu slobodu na internete majú obyvatelia Číny a Mjanmarska

16.10.2024, 11:34
Autor:
TASRTASR

Po prvý raz za desať rokov sa najnižšiemu skóre Číny v správe organizácie Freedom on the Net vyrovnala iná krajina - konkrétne Mjanmarsko, ktoré je spojencom Pekingu.

Mjanmarsko a Čína vykazujú najmenšiu slobodu na internete na svete. Úpadok slobody na internete zaznamenali aj v Kirgizsku a ďalších krajinách, uvádza sa v štúdii organizácie Freedom House zverejnenej v stredu. Informuje o tom agentúra AFP.

Po prvý raz za desať rokov sa najnižšiemu skóre Číny v správe Freedom on the Net (Sloboda na internete) vyrovnala iná krajina - konkrétne Mjanmarsko, ktoré je spojencom Pekingu.

V krajine prevzala moc armáda po prevrate v roku 2021 a vládnuca junta uplatňuje tvrdý postup voči disentu, systematickú cenzúru a dohľad nad prejavmi na internete. Organizácia Freedom House poukázala aj na nové opatrenia junty z mája s cieľom blokovať prístup k virtuálnym súkromným sieťam (VPN), prostredníctvom ktorých obyvatelia obchádzajú kontrolu internetu.

Čína zase vyvinula rozsiahly firewall, ktorý blokuje obsah ohrozujúci vládnucu Komunistickú stranu. Peking na stredajšiu správu reagoval slovami, že ľudia "majú rozličné práva a slobody v súlade s legislatívou". "Pokiaľ ide o takzvanú správu, myslím si, že je úplne neopodstatnená a vypracovaná s vedľajšími motívmi," uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

Nezávislá výskumná skupina Freedom House, založená americkým Kongresom, zistila, že sloboda na internete na celosvetovej úrovni už 14 rokov za sebou klesá. Pokles slobody zaznamenali vo väčšom počte krajín ako jej nárast.

Najväčší pokles zaznamenali v Kirgizsku, kde úrady vypli webovú stránku Kloop, financovanú prevažne americkými mimovládnymi organizáciami, ktorá priniesla správy o mučení opozičného lídra vo väzbe.

Prepadli sa aj ďalšie krajiny vrátane Azerbajdžanu, kde zadržiavajú ľudí pre príspevky na sociálnych médiách, a Iraku, kde prominentného aktivistu zavraždili po príspevkoch na Facebooku, ktoré podporovali protesty.

Najviac si polepšila Zambia, kde podľa správy existuje čoraz väčší priestor pre online aktivizmus.

Najslobodnejšou krajinou v online priestore je Island, za ktorým nasleduje Estónsko, Kanada, Čile a Kostarika.

Spojené štáty získali na 100-bodovej stupnici 76 bodov, Freedom House opätovne vyjadril obavy z nedostatku záruk namierených proti vládnemu dohľadu na internete.

01 - Modified: 2024-11-21 15:49:26 - Feat.: - Title: Čínsky minister obrany sa odmietol stretnúť s Austinom, dôvodom je postoj USA k Taiwanu 02 - Modified: 2024-11-21 15:06:38 - Feat.: - Title: Šimon cestoval 24 hodín „vlakom smrti” v Mauritánii. Prvá pol hodina bola peklo, hovorí 03 - Modified: 2024-11-21 09:49:26 - Feat.: - Title: Americký kaviarenský reťazec zvažuje možnosť predaja podielu vo svojich aktivitách v Číne 04 - Modified: 2024-11-19 09:21:40 - Feat.: - Title: EÚ chce prinútiť čínske firmy, aby zdieľali technológie s európskymi partnermi, píše Financial Times 05 - Modified: 2024-11-19 07:16:09 - Feat.: - Title: Do žiakov pred školou v Číne vrazilo auto, hlásia zranených
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
21. november 2024 18:24