Čína zintenzívni finančnú podporu ekonomiky. Peking preto zavedie ďalšie opatrenia vo fiškálnej a menovej politike, informovali dnes štátne médiá. Odvolávajú sa pritom na zasadnutie politbyra o hospodárskej situácii.
Akcie v pevninskej Číne aj v Hongkongu po oznámení posilňovali. Čínska centrálna banka už v utorok oznámila najväčšie opatrenia na podporu hospodárskeho rastu od pandémie choroby Covid-19. Analytici však v posledných dvoch dňoch pochybovali, či sú oznámené opatrenia na naštartovanie ochabujúceho dopytu dostatočné.
Index Hang Seng, čo je hlavný ukazovateľ vývoja na akciovom trhu v Hongkongu, okolo 09:00 SELČ vykazoval nárast o 3,9 percenta zhruba na 19 885 bodov.
Index šanghajskej burzy Shanghai Composite spevnil o 3,6 percenta a prvýkrát od júla prekonal hranicu 3000 bodov.
Cieľom oznámených opatrení je dostať druhú najväčšiu ekonomiku sveta z deflačnej stagnácie a nasmerovať ju späť k vládnemu cieľu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) o päť percent.
Ten by podľa analytikov pri súčasnom trende ekonomika nemusela splniť. Politbyro na čele s prezidentom Si Ťin-pchingom sa dnes okrem iného zaviazalo vydávať štátne dlhopisy a využívať ich na lepšiu realizáciu "hnacej úlohy vládnych investícií".
Ďalšie detaily o nových opatreniach štátne médiá v správach zo zasadnutia politbyra neuviedli. Nie je tak jasný ich rozsah, konkrétna podoba, ani či stimuly prekročia doterajšie tohtoročné plány na dlhodobé emisie centrálnej vlády a miestnych vlád.
Čínsky trh s nehnuteľnosťami je od dosiahnutia vrcholu v roku 2021 v silnom útlme. Peking v reakcii na to doteraz zrušil množstvo obmedzení pre nákup nehnuteľností a prudko znížil hypotekárne sadzby a požiadavky na akontáciu.
Zatiaľ sa mu však nepodarilo zvýšiť dopyt ani zastaviť prudký prepad cien realít. Kríza na trhu s nehnuteľnosťami ťažko dolieha na ekonomiku a ochromuje dôveru spotrebiteľov vzhľadom na to, že 70 percent úspor domácností je uložených v nehnuteľnostiach.