Americké akcie uzavreli zmiešane. Obchodovanie bolo v reakcii na množstvo ekonomických správ rozkolísané a investori sa pripravovali na piatkovú dôležitú správu o vývoji zamestnanosti, ktorá naznačí, ako veľa by mohla centrálna banka USA tento mesiac znížiť úrokové sadzby.
Index Dow Jones klesol o 219,22 bodu, teda 0,54 percenta, na 40 755,75 bodu. Širší index Standard&Poor‘s 500 sa znížil o 16,66 bodu, čiže 0,3 percenta, na 5503,41 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrástol o 43,36 bodu, čiže 0,25 percenta, na 17 127,66 bodu.
Z 11 hlavných sektorov indexu S&P 500 ich dnes osem oslabilo, na čele so zdravotníckymi a priemyselnými spoločnosťami. Naopak, darilo sa sektoru so spotrebným tovarom, ktorý nie je považovaný za nevyhnutný, čiastočne vďaka výrobcovi elektromobilov Tesla.
Akcie Tesly vzrástli po tom, ako spoločnosť uviedla, že v prvom kvartáli budúceho roka uvedie v Európe a v Číne na trh svoj pokročilý softvér na asistenciu vodiča, ktorý umožňuje čiastočnú alebo plnú automatizáciu riadenia. Posilnili tiež akcie výrobcu čipov Nvidia, ktoré v predchádzajúcich dvoch seanciach stratili viac ako 11 percent. Zisky si pripísali aj ďalšie veľké technologické firmy - Amazon.com, Apple a Alphabet.
September je pre americké akcie historicky slabý. Index S&P klesol od roku 1928 za tento mesiac v priemere o 1,2 percenta. Od začiatku tohto týždňa index klesol o viac ako dve percentá a technologické akcie sa prepadli o viac ako štyri percentá.
Dnešná americká štatistika ukázala, že aktivita v americkom sektore služieb bola v auguste stabilná. Rast zamestnanosti však spomalil.
Rast počtu pracovných miest v súkromnom sektore USA bol v auguste najnižší za tri a pol roka. Údaje za predchádzajúci mesiac potom boli revidované smerom nadol. To naznačuje, že trh práce prudko spomaľuje. Naopak, počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, sa minulý týždeň znížil, pretože prepúšťanie zostalo na nízkej úrovni.
Slabšie údaje z trhu práce podporujú očakávania väčšieho zníženia úrokových sadzieb v USA. Všetci sa tak teraz sústredia na piatkovú správu o vývoji zamestnanosti za august. Analytici dotazovaní agentúrou Reuters očakávajú, že americká ekonomika v auguste vytvorila 160-tisíc pracovných miest, v júli ich vzniklo 114.000. Miera nezamestnanosti sa má mierne znížiť na 4,2 percenta.
Obchodníci teraz dávajú šancu 39 percent tomu, že Fed na svojom zasadnutí tento mesiac zníži základnú úrokovú sadzbu až o pol percentuálneho bodu. Do konca roka čakajú zníženie úrokov o celkovo jeden percentuálny bod.
Americký dolár oslabil, preto že investori sa pripravovali na piatkovú správu o zamestnanosti v USA, ktorá by mohla ovplyvniť výšku znižovania úrokových sadzieb Fedom. Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, sa znížil o 0,2 percenta na 101,11 bodu.
Euro voči doláru posilnilo o 0,2 percenta na 1,1104 dolára. Dolár k jenu klesol o 0,1 percenta na 143,45 JPY. Kurz eura voči jenu zostal takmer nezmenený na 159,28 JPY.