Združenia a spoločnosti v oblasti stavebníctva vyzvali vládu, aby podporila obnovu budov a zvyšovanie energetickej efektívnosti. Cieľom je znížiť náklady na energie, zlepšiť kvalitu života a podporiť slovenskú ekonomiku.
Informovala o tom riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť (BPB) Katarína Nikodemová.
Podľa BPB obnova budov má potenciál priniesť výrazné úspory, nové pracovné miesta a stimulovať rast stavebného sektora naprieč regiónmi. Platforma zdôraznila, že rozhodnutia tejto vlády pri transpozícii smerníc a alokácii rozpočtových zdrojov budú mať dlhodobý vplyv na celú spoločnosť.
Platforma BPB je iniciátorom výzvy, do ktorej sa zapojilo 33 združení a firiem v stavebníctve.
Obnova a energetická efektívnosť budov musia byť podľa signatárov výzvy prioritami. Vláde Slovenskej republiky odporučili, aby iniciovala potrebné kroky na včasnú implementáciu európskej smernice o energetickej hospodárnosti budov a energetickej efektívnosti tak, aby sa to prejavilo v zásadnom náraste počtu kvalitne obnovených budov na Slovensku.
Navrhli tiež, aby zdroje z environmentálnych fondov smerovali do už existujúcich programov na podporu obnovy budov a obnoviteľných zdrojov energie po roku 2026.
Od vlády tiež požadujú podporiť dodatočné vzdelávanie a odbornú prípravu na zabezpečenie kvalifikovanej pracovnej sily v stavebníctve pre obnovu budov. Zriadiť navrhli aj platformu, ktorá by koordinovala postup ministerstiev a štátnych agentúr so zástupcami stavebného sektora a vlastníkmi budov.
"Vláda bude mať skutočnú šancu, aby naštartovala investície do energetickej efektívnosti. V najbližších dvoch rokoch musí Slovensko transponovať smernice o energetickej hospodárnosti budov a o energetickej efektívnosti, ale aj rozhodovať o významných finančných zdrojoch na podporné programy," vysvetlila Nikodemová
Analytik BPB Richard Paksi pripomenul, že 63 percent rodinných, 36 percent bytových domov a 75 percent verejných budov potrebuje obnovu, pretože sú energeticky neefektívne. "Pritom len obnovou budov určených na bývanie je možné znížiť celkovú konečnú spotrebu energie Slovenska o takmer 15 percent," priblížil.
Energetickú obnovu budov štát podporuje aj prostredníctvom programu Obnov dom, ktorého cieľom je obnoviť 13-tisíc rodinných domov do konca tohto roka.
Zároveň spustili aj výzvu na rekonštrukciu domov Obnov dom mini, ktorá je určená pre domácnosti s nízkymi príjmami v Banskobystrickom a Košickom kraji ohrozených energetickou chudobou.
Celkovo je vyčlenených 36 miliónov eur pre 152 obcí s problémovou kvalitou ovzdušia. Cieľom výzvy je do konca tretieho štvrťroka 2025 čiastočne obnoviť minimálne 3060 domov.