Aktivita spracovateľského priemyslu v Číne sa v auguste ďalej znižovala, tempo jej poklesu navyše prekvapivo zrýchlilo. Vyplýva to z výsledkov prieskumu medzi nákupnými manažérmi, ktoré dnes zverejnil čínsky štatistický úrad. Údaje podľa analytikov zvyšujú tlak na väčšiu podporu spotrebiteľského dopytu prostredníctvom rozpočtových opatrení.
Index aktivity v spracovateľskom sektore v auguste klesol na 49,1 bodu z júlových 49,4 bodu. Zostúpil tak hlbšie pod kľúčovú päťdesiatbodovú hranicu, ktorá je predelom medzi poklesom a rastom aktivity. Analytici pritom v ankete agentúry Reuters očakávali mierny nárast indexu, a to na 49,5 bodu.
Index sa pod päťdesiatbodovou hranicou nachádza už štvrtý mesiac za sebou. Čínske priemyselné podniky sa v poslednej dobe stretávajú s poklesom predajných cien a nedostatkom zákaziek, píše Reuters.
Hrubý domáci produkt Číny sa v druhom štvrťroku medziročne zvýšil o 4,7 percenta. Hospodársky rast tak spomalil z 5,3 percenta v prvom kvartáli.
Čínsku ekonomiku, ktorá je druhá najväčšia na svete za Spojenými štátmi, brzdí okrem iného pokračujúca kríza na realitnom trhu a nízka spotrebiteľská dôvera.
"Rozpočtová politika zostáva pomerne reštriktívna, čo môže prispievať k slabej ekonomickej dynamike," uviedol ekonóm Č‘-wej Čang zo spoločnosti Pinpoint Asset Management. "Na zabezpečenie hospodárskej stabilizácie je potrebná oveľa podpornejšia rozpočtová politika. Vzhľadom na spomaľovanie ekonomiky USA zrejme nebude export tak spoľahlivým zdrojom rastu ako v prvej polovici roka," dodal.