Americké akcie dnes oslabili, investori čakali na zverejnenie hospodárskych výsledkov výrobcu čipov Nvidia. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,39 percenta a zakončil obchodovanie na 41 091,42 bodu.
Širší index S&P 500 klesol o 0,60 percenta na 5592,20 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 1,12 percenta na 17 556,03 bodu.
Akcie spoločnosti Nvidia dnes oslabili o viac ako dve percentá. "Investori sú trochu nervózni," uviedol analytik Sam Stovall zo spoločnosti CFRA Research. Dodal, že výsledky spoločnosti Nvidia budú mať vplyv na celý akciový trh.
Akcie firmy Nvidia v poslednej dobe zažívajú prudký rast vďaka silnému dopytu po čipoch pre umelú inteligenciu. Zo záujmu o AI ťažia aj akcie ďalších technologických podnikov, na akciovom trhu však panuje neistota ohľadom toho, či je rast vyvolaný týmto záujmom udržateľný.
Na devízovom trhu dnes americký dolár posilňoval po tom, čo v utorok voči košu mien zostúpil až na najnižšiu úroveň za viac ako rok.
Investori naďalej čakajú na nové údaje o ekonomike Spojených štátov, vďaka ktorým by si mohli urobiť lepšiu predstavu o tom, ako agresívne bude americká centrálna banka znižovať úrokové sadzby. Euro voči doláru okolo 22:00 nášho času strácalo zhruba 0,6 percenta a pohybovalo sa blízko 1,1115 dolára.
Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, si v rovnakom čase pripisoval vyše pol percenta, vrátil sa tak nad 101 bodov. V utorok zostúpil až na 100,51 bodu, teda na najnižšiu úroveň za 13 mesiacov, napísala agentúra Reuters.
Od začiatku augusta dolár stráca cez tri percentá, takže je na ceste k najvýraznejšiemu mesačnému poklesu od minulého novembra.
Investori všeobecne predpokladajú, že Fed v septembri začne znižovanie úrokových sadzieb. Zatiaľ sa ale nezhodujú v názore na to, či Fed základný úrok zredukuje o štvrť alebo o pol percentuálneho bodu.
Americké ministerstvo obchodu vo štvrtok zverejní spresnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu Spojených štátov v druhom štvrťroku. Podľa júlovej správy rast americkej ekonomiky zrýchlil na 2,8 percenta z 1,4 percenta v prvom štvrťroku.
V piatok potom americká vláda predstaví údaje o júlovom vývoji cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu v USA. Tento index je pre Fed preferovaným ukazovateľom inflácie.