Čínska vláda schválila výstavbu 11 nových jadrových reaktorov, ktorá si vyžiada investície minimálne za 220 miliárd jüanov (približne 27 miliárd eur). S odvolaním sa na čínske médiá o tom informoval nemecký denník Handelsblatt.
Čína sa podľa neho pomocou jadrových elektrární snaží obmedziť emisie oxidu uhličitého a za niekoľko rokov by sa mohla stať vedúcim svetovým producentom jadrovej energie.
Výstavbu 11 jadrových reaktorov v čínskych provinciách Ťiang-su, Šan-tung, Kuang-tung, Če-ťiang a v autonómnej oblasti Kuang-si čínska vláda schválila v pondelok.
Predpokladá sa, že výstavba potrvá zhruba päť rokov. Organizácia BloombergNEF nedávno predpovedala, že Čína do roku 2030 predstihne v kapacite jadrových elektrární Francúzsko a Spojené štáty, a stane sa tak jednotkou na trhu.
Podľa čínskej asociácie pre jadrovú energetiku CNEA je teraz v Číne v prevádzke 56 jadrových reaktorov, ktoré tam pokrývajú zhruba päť percent celkového dopytu po elektrine.
Čínska investičná banka CITIC Securities predpokladá, že Peking bude v najbližších troch až piatich rokoch schvaľovať desať nových jadrových reaktorov ročne, píše Handelsblatt.
Česká republika teraz plánuje výstavbu dvoch blokov v jadrovej elektrárni v Dukovanoch, prvý by mal byť dokončený v roku 2036. Dodávateľom bude juhokórejská spoločnosť KHNP, ktorú česká vláda v tendri uprednostnila pred francúzskou EDF.
Česko teraz prevádzkuje celkom šesť jadrových reaktorov, štyri v Dukovanoch a dva v Temelíne.