StoryEditor

Únia miest vyzýva politikov, aby venovali riešeniu klimatickej krízy viac pozornosti

16.08.2024, 10:43
Autor:
TASRTASR

Mestá sú podľa únie najzraniteľnejšie a najmenej pripravené čeliť následkom klimatickej krízy.

Únia miest Slovenska vyzýva vládu, zodpovedné ministerstvá a poslancov parlamentu, aby venovali riešeniu klimatickej krízy viac pozornosti a prijali potrebné systémové opatrenia. Únia deklaruje, že je pripravená na spoluprácu na odbornej a partnerskej úrovni. Informovala o tom hovorkyňa únie Daniela Piršelová.

Mestá sú podľa únie miest najzraniteľnejšie a najmenej pripravené čeliť následkom klimatickej krízy. Neprispôsobená a zastaraná infraštruktúra miest prestáva byť spoľahlivá a neposkytuje obyvateľom potrebné bezpečie a komfort.

"Dôležitým faktorom zraniteľnosti je aj expanzia miest a výstavba na úkor voľných zelených priestranstiev, čím dochádza k vytváraniu energeticky náročných a klimaticky zraniteľných lokalít," priblížila Piršelová.

Mnohé mestá sa svojimi aktivitami snažia prispôsobiť extrémom počasia a hľadajú riešenia. ÚMS tvrdí, že je potrebné konať rýchlejšie a systematicky.

"K tomu je potrebné, aby štát vytvoril prostredie, v ktorom budú môcť samosprávy efektívnejšie čerpať finančné zdroje, nájdu potrebných odborníkov a budú uľahčené procesy, ktoré vedú k podpore udržateľných opatrení napríklad v oblasti energetiky, obnovy budov či dopravy," podotkla Piršelová.

Systémovým opatrením by podľa ÚMS malo byť výrazné zvýšenie objemu a dostupnosti zdrojov pre miestnu samosprávu. Taktiež posilnenie možnosti vlastných príjmov, ako aj čerpania externých zdrojov. "Umožní to nielen realizáciu opatrení a flexibilnú reakciu na zmeny, ale aj hospodársky rozvoj Slovenska," skonštatovala Piršelová.

Vláde, ministrom a poslancom odporúča prijať novú regionálnu politiku, v spolupráci so samosprávou na odbornej a partnerskej úrovni, ktorá zohľadní príčiny a následky klimatickej zmeny so závažným vplyvom na jednotlivé regióny Slovenska.

Únia miest chce, aby sa znížila mieru centralizmu a vytvorili sa podmienky na prijímanie miestnych a regionálnych opatrení územnou samosprávou.

Mestá by vďaka týmto opatreniam mohli aktívnejšie posilňovať odborné kapacity v klimatickej agende, ako je adaptácia, mitigácia, udržateľnosť a byť motivované rýchlejšie konať na lokálnej úrovni. Pri rozvoji a investíciách by mohli posudzovať ich prioritizáciu aj vo vzťahu k riešeniu klimatickej zmeny. Taktiež by mohli rešpektovať princíp "do no harm" (princíp nepoškodzovania, pozn. TASR) na lokálnej úrovni pri zásahoch a rozvoji územia.

ÚMS tvrdí, že dlhodobo podporuje členské mestá pri riešení príčin a následkov klimatickej zmeny v území. Pre zefektívnenie spolupráce s členskými mestami tiež zriadila interné pracovné skupiny pre oblasť životného prostredia a adaptácie na zmenu klímu, ako aj pre oblasť energetiky a ekoinovácií či odpadového hospodárstva a cirkularity.

 

01 - Modified: 2024-11-20 15:55:36 - Feat.: - Title: Únia miest odmieta ďalšie povinnosti pre samosprávy,kritizuje návrh o obecných službách 02 - Modified: 2024-11-20 11:53:25 - Feat.: - Title: Samosprávy sú pri tvorbe rozpočtov na budúci rok vo veľkej neistote 03 - Modified: 2024-11-18 12:38:49 - Feat.: - Title: Úniu miest Slovenska znepokojuje zavádzanie mechanicko-biologickej úpravy odpadov. Kvôli chaosu vyzýva vládu 04 - Modified: 2024-11-06 13:35:55 - Feat.: - Title: Schválená novela zákona o majetku obcí je dobrou správou pre samosprávy, tvrdí Únia miest Slovenska 05 - Modified: 2024-10-11 09:33:23 - Feat.: - Title: Mestá znížia svoje výdavky spoločným verejným obstarávaním elektriny a plynu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
21. november 2024 17:21