Vodcovia bangladéšskych protestov oznámili, že by počas stredy malo byť dokončené zostavovanie dočasnej vlády. Tú povedie nositeľ Nobelovej ceny za mier Muhammad Yunus, ktorého v utorok neskoro večer vymenoval na čele vlády prezident Muhammad Šahabuddín.
Očakáva sa, že dočasná vláda čoskoro po svojom nástupe usporiada voľby. Júnus by mal do Dháky priletieť vo štvrtok po lekárskom zákroku v Paríži, uviedol jeho hovorca. Sám Yunus v stredu vyzval na stabilitu k zemi a vypísanie nových volieb. Dodal, že prijal vedenie dočasnej vlády, aby vyplnil neisté mocenské vákuum po rezignácii šajch Hasíny Vadžídovej.
"Je kľúčové, aby bola rýchlo obnovená dôvera vo vládu," povedal 84-ročný ekonóm, ktorého citoval denník The Financial Times. "Potrebujeme pokoj, potrebujeme plán na vypísanie nových volieb a potrebujeme sa pustiť do práce, aby sme pripravili nové vedenie a naplnili mimoriadny potenciál Bangladéša," dodal.
S prijatím ponuky váhal
Júnus pripustil, že najskôr váhal prijať ponuku študentských vodcov protivládnych protestov, ale nakoniec súhlasil. "Vzhľadom na obete študentov, najmä tých, ktorí za oslobodenie krajiny položili vlastný život, nie som v pozícii, aby som im povedal nie," vyhlásil Yunus.
"Počas nasledujúcich dní povediem rozhovory so všetkými relevantnými stranami o tom, ako môžeme spolupracovať pri obnove Bangladéša a o tom, ako môžu pomôcť," dodal s tým, že nemá v úmysle usilovať sa o akúkoľvek volenú alebo menovanú funkciu okrem svojej úlohy na čele vlády v čase prechodného obdobia.
Šajch Hasína Vadžídová, ktorá viedla krajinu so 170 miliónmi obyvateľov posledných 15 rokov, sa vzdala funkcie a odletela do Indie po násilných protestoch, ktoré si v pondelok podľa bilancie zostavenej agentúrou AFP vyžiadali najmenej 122 obetí.
Pondelok sa tak stal najkrvavejším dňom od začiatku protestov, ktoré prepukli už v júni. V utorok bola situácia pokojnejšia, ale aj tak bolo zabitých ďalších desať ľudí a celkový počet obetí protestov stúpol na najmenej 432, dodala AFP s odvolaním sa na políciu, vládne úrady a nemocnice.
Protesty proti banke
V stredu v krajine vypukli ďalšie protesty, tentoraz namierené proti centrálnej banke. Štyria námestníci jej guvernéra rezignovali po tom, čo asi 300 až 400 úradníkov protestovalo proti korupcii, ktorej sa podľa nich vedenie banky dopúšťa, informovala agentúra Reuters.
Svetovo preslávený ekonóm Yunus, zakladateľ peňažného ústavu Grameen Bank, bol za vlády Vadžídovej obvinený v mnohých súdnych prípadoch z údajného porušovania pracovného práva alebo korupcie, sám obvinenie odmieta.
Nobelovu cenu získal Yunus v roku 2006 za to, že dokázal celosvetovo spopularizovať drobné pôžičky pre najchudobnejšie, takzvané mikroúvery. Tie sa ukázali ako účinný nástroj na boj proti chudobe v najchudobnejších krajinách sveta.
Protesty v Bangladéši začali v júni požiadavkou študentov na zrušenie systému kvót, ktorý prideľuje 30 percent pracovných miest v štátnej správe príbuzným veteránov, ktorí v roku 1971 vybojovali nezávislosť krajiny.
V júli demonštrácie prerástli v násilné strety. Protesty neutíchli ani potom, čo najvyšší súd systém prideľovania pracovných miest v štátnej správe upravil a kvótu znížil z 30 na päť percent.