Devízové rezervy Ukrajiny zaznamenali na začiatku augusta pokles k hranici 37 miliárd dolárov, v ďalších dňoch sa však takmer o štyri miliardy dolárov zvýšili. Dôvodom je poskytnutie finančnej pomoci zo strany USA. Informuje agentúra Reuters.
Ukrajinská centrálna banka v utorok uviedla, že k 1. augustu klesli devízové rezervy Ukrajiny na 37,2 miliardy dolárov (33,92 miliardy eur). To znamená, že v júli sa oproti júnu znížili o 1,8 percenta, pod čo sa čiastočne podpísali intervencie centrálnej banky a čiastočne splátky dlhu. Podľa centrálnej banky išlo v júli na splátky dlhu 185 miliónov dolárov.
V pondelok však Kyjev oznámil získanie finančnej pomoci od USA, ktorá predstavovala 3,9 miliardy dolárov. Je to prvá finančná pomoc od Washingtonu v tomto roku po tom, ako uvoľnenie financií niekoľko mesiacov blokovali republikáni v Kongrese.
"Vďaka tejto pomoci sa naše devízové rezervy zvýšili nad 40 miliárd dolárov," uviedla ukrajinská centrálna banka. V dôsledku vojny, ktorá od útoku Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 trvá takmer už 30 mesiacov, je Ukrajina vysoko závislá od zahraničnej pomoci.
Tá pomáha Kyjevu zabezpečovať platby v sociálnej oblasti, keďže vlastné príjmy investuje Ukrajina najmä do armády a na obranu.