Ukrajinská armáda pritom upozornila, že použitie chemických zbraní alebo chemických látok, ktoré sú určené na potláčanie nepokojov, je vo vojne zakázané a predstavuje porušenie Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, skladovania a použitia chemických zbraní a o ich ničení (CIAC). Moskva tento dohovor ratifikovala.
Z použitia chemických zbraní proti ukrajinským silám obvinili Rusko aj Spojené štáty, a to už v máji. Moskva to vtedy poprela.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu v máji uviedla, že informácie o údajnom použití chemických zbraní na Ukrajine, ktoré dostala, sú "nedostatočne podložené". Celú situáciu však opísala ako "extrémne znepokojujúcu, pokiaľ ide o možný opätovný výskyt toxických chemikálií ako zbraní".
Počas vojny rozpútanej Ruskom na Ukrajine, ktorá trvá už tretí rok, sa Moskva a Kyjev opakovane navzájom obviňujú z páchania vojnových zločinov v podobe používania zakázanej chemickej munície, doplnila AFP.
Tento pondelok ukrajinská armáda uviedla, že v máji zaregistrovala 715 prípadov, keď ruské jednotky použili muníciu obsahujúcu "nebezpečné chemické zlúčeniny". V porovnaní s aprílom ide o nárast o 271 prípadov.
V dôsledku týchto útokov zdravotnícke zariadenia na Ukrajine prijali 1385 vojakov s príznakmi chemického poškodenia rôznej závažnosti, doplnila ukrajinská armáda.
Ukrajina dodala, že ruské jednotky používali ako nosiče chemických látok najmä granáty K-51 a RG-VO zhadzované bezpilotnými lietadlami. Tie granáty sú obvykle používané bezpečnostnými zložkami na rozptýlenie pouličných nepokojov.