V Mexiku v utorok, necelý týždeň pred prezidentskými, parlamentnými a komunálnymi voľbami, zastrelili ďalšieho politika, Informovala o tom dnes agentúra AFP.
Terč gangov
Počet zabitých kandidátov na politické funkcie pred voľbami, ktoré sa v Mexiku konajú 2. júna, dosiahol podľa utorkového oznámenia vlády 22. Niektoré miestne médiá však uvádzajú, že pred tohtoročnými voľbami zabili už tri desiatky kandidátov.
Ricardo Arizmendi, ktorý kandidoval ako náhradník na starostu mesta Cuautla v stredomexickom štáte Morelos, zomrel v utorok popoludní miestneho času po tom, čo ho strelili dvaja muži, ktorí prešli z miesta činu na motorke.
So zranením vyviazol v utorok ďalší kandidát komunálnych volieb Gilberto Palomar, ktorý sa uchádzal o miesto starostu mesta Encarnación de Díaz v mexickom štáte Jalisco. Útočníci ho postrelili v dome, kde sa pripravoval na volebný míting. Zranené boli pri tom ďalšie dve osoby.
Mexické drogové kartely a ďalšie zločinecké organizácie sa snažia pred voľbami zastrašiť kandidátov rôznych politických strán a presadiť na radnice svojich favoritov, aby si v oblasti udržali vplyv.
Starostovia a ďalší miestni politici sú v Mexiku častým terčom gangov, ktoré bojujú medzi sebou o ovládnutie určitých území aj vydieraním polície.
Mexiko zápasí dlhé roky s vysokou kriminalitou, spôsobenou najmä drogovými kartelmi, ktoré súperia o moc. Obeťami sa stávajú aj práve nepohodlní starostovia či novinári.
Vysoké čísla
Za minulý rok evidovali v Mexiku 29 675 vrážd, čo bola asi štvrtina z počtu vrážd v celej Latinskej Amerike a Karibiku, napísal v marci denník Excélsior. Mexiko je po Brazílii druhou najväčšou krajinou Latinskej Ameriky a má asi 130 miliónov obyvateľov.
Na sto miliónov mexických voličov, čo je najviac v histórii, 2. júna zvolí prezidenta a členov oboch komôr parlamentu. Na bezpečnosť pri voľbách má podľa vlády dohliadať viac ako 27-tisíc policajtov a vojakov.
Na čele Mexika tento rok prvýkrát od vyhlásenia nezávislosti v roku 1821 bude zrejme žena. Najväčšiu šancu v prezidentských voľbách má totiž Claudia Sheinbaumová, ktorá bola do vlaňajška starostkou mexickej metropoly.
Táto politička z vládnej ľavicovej strany má v prieskumoch stále veľký náskok pred bývalou senátorkou Xóchitl Gálvezovou, ktorá je hlavnou opozičnou kandidátkou.
Len malú šancu dávajú prieskumy tridsaťosemročnému poslancovi Jorgemu Álvarezovi Máynezovi z menšej stredoľavej strany Občianske hnutie, ktorý bol ešte vlani širšej verejnosti takmer neznámy a vo voľbách zrejme skončí tretí.