Viaceré krajiny Blízkeho východu v pondelok odsúdili nedeľný útok izraelskej armády na utečenecký tábor v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, ktorý si podľa tamojších úradov vyžiadal najmenej 40 obetí, píše agentúra AFP.
Katarské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo obavy, že izraelské bombardovanie Rafahu "skomplikuje prebiehajúce sprostredkovateľské úsilie a bude brániť dosiahnutiu dohody o okamžitom a trvalom prímerí" v Gaze a prepustení rukojemníkov, ktorých Hamas zajal pri útoku na Izrael zo 7. októbra.
Katar požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene konalo a zabránilo Izraelu v "realizácii jeho plánov na násilné vysídlenie (Palestínčanov) z mesta, ktoré sa stalo posledným útočiskom pre státisíce" ľudí.
Egypt vyzval Izrael na implementovanie opatrení okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah. Nedeľný izraelský útok v Rafahu odsúdil egyptský rezort diplomacie ako "nové hrubé porušenie ustanovení medzinárodného humanitárneho práva".
Katar a Egypt sa už niekoľko mesiacov spolu so Spojenými štátmi snažia vyjednať dohodu o prímerí v prebiehajúcom konflikte v Pásme Gazy, pripomína AFP.
Izraelské bombardovanie Rafahu ostro odsúdili aj Jordánsko, Saudská Arábia, Kuvajt.
K útoku izraelskej armády došlo vo štvrti Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí, z ktorých mnohí utiekli z východných oblastí mesta, kde izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.
Izraelská armáda tvrdí, že útok bol vedený proti "legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií". Pri útoku podľa nej zahynuli dvaja vysokopostavený predstavitelia Hamasu. Dodala, že správy o civilných obetiach "preveruje".