Záchranári v Pakistane sa v stredu usilovali evakuovať tisícky obyvateľov z pobrežného mesta Gwadár po tom, čo nezvyčajne silné dažde spôsobili záplavy. Informovala o tom agentúra DPA.
Približne 10-tisíce ľudí z tohto mesta, ležiaceho na juhozápadne krajiny blízko hraníc s Iránom, sa už podarilo dostať do bezpečia, uviedli tamojšie úrady. Na evakuačnej misii sa podieľa pakistanská armáda, ale i záchranné zložky a polovojenské jednotky.
Informácie o prípadných obetiach či zranených neboli bezprostredne známe.
Podľa pakistanského meteorologického úradu ide o najsilnejšie dažde v Gwadáre za uplynulých 15 rokov, píše DPA. "Od piatka sa očakáva ešte viac zrážok," upozornil úrad s tým, že za obdobím nezvyčajne silných zrážok je evidentne klimatická zmena, keďže "takéto silné dažde sú cez zimu v tejto časti sveta veľmi zriedkavé".
Počasie v oblasti zrejme zostane daždivé aj počas nadchádzajúcich dní, píše DPA. V tom prípade bude potrebné miestnych obyvateľov zásobovať potravinami a liekmi.
Pakistan patrí medzi desať najzraniteľnejších krajín, čo sa týka klimatickej zmeny - napriek tomu, že táto juhoázijská krajina takmer nijako neprispieva ku globálnym emisiám uhlíka.
Bezprecedentne rozsiahle záplavy z roku 2022 pripravili v Pakistane o život približne 1800 ľudí. Viac než štvrtina Pakistanu, čo je viac než rozloha Británie, sa vtedy ocitla pod vodou. Povodne boli spôsobené silnými dažďami v oblasti Himalájí.