Bezpečnostná rada OSN bude hlasovať o ďalšej rezolúcii volajúcej po okamžitom humanitárnom prímerí v Pásme Gazy. Rezolúcia je iniciatívou Alžírska, ktoré vec na hlasovanie 15-člennému orgánu pravdepodobne predloží v utorok, píšu agentúra Reuters a stanica Al-Džazíra. Očakáva sa, že Spojené štáty budú rezolúciu vetovať.
"Ak bude predložená podľa podoby posledného návrhu, nebude prijatá," citujú médiá Lindu Thomasovú-Greenfieldovú, veľvyslankyňu pri OSN zo Spojených štátov, ktoré v Bezpečnostnej rade disponujú právom veta.
Pravdepodobne posledná verzia návrhu rezolúcie, ktorú mala v sobotu k dispozícii agentúra AFP, požadovala "okamžité humanitárne prímerie, ktoré musia rešpektovať všetky strany", odmietala "nútené vysídlenie palestínskych civilistov" a žiadala "okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov".
Thomasová-Greenfieldová uviedla, že rezolúcia by v tejto podobe mohla byť kontraproduktívna vzhľadom na snahy o uzavretie sprostredkovanej dohody medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu aj politický líder Hamasu Ismáíl Haníja v sobotu zopakovali svoje požiadavky voči druhej strane, ktoré sa aspoň v ich verejných vyhláseniach nezdali byť v súlade.
Hamas, ktorý Európska únia alebo USA považujú za teroristickú organizáciu, zopakoval, že prijme len stiahnutie izraelskej armády, zastavenie blokády Pásma Gazy a prepustenie palestínskych väzňov odpykávajúcich si dlhé tresty v Izraeli. Netanjahu naopak uviedol, že Izrael "neprestane, kým všetkých (islamistov v Pásme Gazy) nezničí".
Humanitárne a charitatívne organizácie medzitým naposledy v sobotu varovali pred "katastrofickými" následkami ohlásenej izraelskej pozemnej ofenzívy do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, ktoré je podľa Izraela poslednou baštou Hamasu v oblasti. Zároveň sa tam podľa agentúry AP nachádza tiež 1,4 milióna palestínskych civilistov.
"Tisíce ďalších zomrú a súčasný prúd humanitárnej pomoci sa úplne zastaví. Ak nebudú tieto vojenské plány zastavené, následky budú katastrofálne," uviedlo v spoločnom vyhlásení šesť organizácií vrátane Oxfamu či Amnesty International.
Podľa sobotňajšej bilancie palestínskeho ministerstva zdravotníctva pod kontrolou Hamasu v Pásme Gazy od začiatku vojny zahynulo 28.858 Palestínčanov, z toho väčšina civilistov. Súčasný konflikt podnietil teroristický útok Hamasu na juh Izraela vlani v októbri, keď ozbrojení členovia organizácie zabili okolo 1200 ľudí a stovky ďalších uniesli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.