Albánsky ústavný súd dal dnes zelenú dohode s Talianskom, na základe ktorej by balkánska krajina mohla v budúcnosti hostiť tisíce migrantov. Informovala o tom albánska agentúra ATA. Ústavný súd v decembri ratifikáciu dohody pozastavil do vynesenia verdiktu, teraz sa čaká na konečné schválenie parlamentom.
Sťažnosť na dohodu, ktorú vlani v novembri podpísal v Ríme albánsky premiér Edi Rama s predsedníčkou talianskej vlády Giorgiou Meloniovou, podali albánski opoziční poslanci. Tvrdili pritom, že dokument je v rozpore s ústavou.
Očakáva sa, že po dnešnom verdikte dohodu schváli tiež albánsky parlament, v ktorom má väčšinu Ramova socialistická strana. Už minulý týždeň plán schválili talianski poslanci. Súhlas musí vysloviť aj taliansky senát, kde ale majú vládne sily pohodlnú väčšinu, a preto sa jeho odmietnutie neočakáva.
Dohoda o dočasnom ubytovaní migrantov, ktorí v Taliansku čakajú na rozhodnutie úradov o udelení azylu, predpokladá, že v Albánsku vzniknú zariadenia, ktoré by sa ročne mali postarať až o 36-tisíc utečencov. Jedno z nich má byť v prístave Shëngjin a druhé na neďalekej bývalej vojenskej základni Gjadër. Celkovo majú mať kapacitu pre 3000 osôb. Fungovať majú pod talianskou jurisdikciou a Rím si od nich okrem iného sľubuje zrýchlenie úradných postupov. Dohoda bola podľa albánskych médií uzavretá na päť rokov s možnosťou predĺženia.
Taliansko sa potýka s veľkým počtom migrantov, ktorí k jej brehom mieria nelegálnou cestou cez Stredozemné more. Vlani tam takto doplávalo na 158.000 ľudí, čo je o polovicu viac ako v roku 2022.
Albánsko v minulých rokoch súhlasilo s prijatím niekoľko tisíc Afgancov, ktorí utiekli z vlasti po nástupe Talibanu k moci v auguste 2021. Množstvo z nich podľa médií stále čaká na vybavenie víz do Spojených štátov. Balkánska krajina hostí, tiež na žiadosť USA, tiež približne 3000 členov iránskej exilovej organizácie Ľudoví modžáhedovia.