V holandskom Haagu dnes začal rokovať Medzinárodný súdny dvor (ICJ) o žiadosti Juhoafrickej republiky, aby sa začalo konanie so štátom Izrael, ktorý sa podľa JAR v palestínskom Pásme Gazy dopúšťa genocídy.
Pred budovou súdu sa ráno zišlo niekoľko stoviek ľudí s izraelskými vlajkami, demonštrovať tam však prišli tiež ľudia žiadajú slobodný palestínsky štát a koniec vojny v Gaze.
Izrael odmieta obvinenia z genocídy a tvrdí, že jeho operácia v Gaze je aktom sebaobrany, pri ktorom dodržiava medzinárodné právo a snaží sa minimalizovať civilné straty.
Izrael začal ofenzívu v Gaze v reakcii na teroristický útok hnutia Hamas, ktoré v oblasti vládne od roku 2007 a ktorého ozbrojenci 7. októbra napadli izraelské pohraničie, kde povraždili na 1200 ľudí a asi 240 osôb uniesli. Stovku rukojemníkov prepustili koncom novembra a na 130 ľudí ďalej zadržiavajú.
Rozsiahla izraelská vojenská operácia v Gaze vyvolala humanitárnu krízu a podľa tamojších úradu zabila vyše 23-tisíc Palestínčanov, vrátane členov hnutia Hamas.
"Izrael má právo na sebaobranu a myslím, že toto je, žiaľ, jediný spôsob," povedal podľa portálu The Times of Israel (ToI) Raul Berghaus, aktivista z Amsterdamu. Podľa neho Izrael genocídu nepácha, a ak ju niekto v tomto konflikte pácha, tak je to podľa neho Hamas.
Priaznivci Izraela priniesli pred budovu súdu okrem izraelských vlajok aj napríklad fotky osôb unesených Hamásom 7. októbra, niektorí mali na sebe nápisy "Hamas =ISIS", s odvolaním sa na teroristickú organizáciu Islamský štát. EÚ či USA považujú za teroristickú organizáciu tiež samotný Hamas.
Priaznivci palestínskej štátnosti prišli pred budovu ICJ s palestínskymi vlajkami a s obrovským transparentom s menami zabitých Palestínčanov, na ktorom bolo napísané "Majú mená, mali svoje sny, nezabudnite na obete genocídy v Palestíne".
JAR vo svojej sťažnosti žiada okrem iného haagsky súd, aby predbežným opatrením zastavil izraelské vojenské operácie v Gaze. Podľa JAR sa Izrael v Gaze dopúšťa genocídy, čím porušuje Dohovor OSN o zabránení a trestaní genocídy z roku 1948.
Státisíce ľudí v Gaze trpia hladom, nemajú ani dosť pitnej vody. Podľa OSN tam nikde nie je bezpečné, takže humanitárne organizácie nemôžu distribuovať pomoc. Väčšina nemocníc nefunguje, ostatné sú preplnené a nemajú dosť liekov ani zdravotníckeho materiálu.