Európska únia musí dosiahnuť dohodu o začatí prístupových rozhovorov s Ukrajinou. Pri svojom príchode na dnešné rokovanie únijných lídrov v Bruseli to povedala estónska premiéra Kaja Kallasová. Zároveň ale dodala, že hovorila s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý jej potvrdil, že v tejto chvíli dohodu nepodporuje.
Podľa estónskej premiérky Ukrajina kritériá na začatie prístupových rozhovorov splnila. V návrhu záverov zo samitu z noci je stále formulácia, že sa "Európska rada rozhodla otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom". S tým ale Maďarsko nesúhlasí.
Aj podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa je dôležité, aby EÚ našla spoločné riešenie a ukázala svoju jednotu. Predseda holandskej vlády Mark Rutte uviedol, že Ukrajina "pracovala veľmi tvrdo", aby splnila všetky podmienky. "Zatiaľ sme vždy dosiahli jednomyseľné rozhodnutie, aj s pánom Orbánom," dodal.
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová pred rokovaním povedala, že Ukrajine by mala byť daná morálna, politická aj finančná podpora, ktorú si zaslúži.
"Radi by sme videli jednotnú pozíciu, aby sme vyslali najsilnejší politický signál Ukrajine, ktorá bojuje našu vojnu," uviedla. Nejde o okamžité členstvo, ale o to, aby bola Ukrajina schopná urobiť ďalší krok, ako si zaslúži, dodala.
Rokovania budú náročné aj podľa írskeho premiéra Leo Varadkara. Najdôležitejšia vec, o ktorej sa musí rozhodnúť, je podľa neho dlhodobá finančná podpora pre Ukrajinu.
"Ak nebudeme schopní podporovať Ukrajinu počas roku 2024, Putin vyhrá," uviedol. Unijní lídri budú rokovať aj o situácii na Blízkom východe, Európa musí podľa Varadkara podporiť mierovú iniciatívu a vyvinúť tlak na Izrael i Palestínu.