Ukrajina potrebuje ďalšie zbrane a Česko jej ich neprestane dodávať. Vyhlásila to dnes predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová v sídle ukrajinského parlamentu v Kyjeve.
Podľa predsedu Senátu Miloša Vystrčila si Ukrajina zaslúži ďalšiu podporu aj preto, že proti ruskej agresii nebojuje iba za seba, ale aj za ďalšie európske demokracie. Obaja politici sa počas pripomienky výročia hladomoru z rokov 1932 až 1933 zhodli, že Rusko sa rovnako ako vtedy pokúša opäť zlikvidovať Ukrajincov.
Česká parlamentná delegácia dorazila do Kyjeva v deň, keď Ukrajina čelila ruskému náletu viac ako siedmich desiatok dronov, čo bol údajne najrozsiahlejší útok od začiatku vojny vlani vo februári. Po niekoľkých desiatkach minút strávených v kryte a následnom uctení pamiatky obetí hladomoru sa Pekarová Adamová a Vystrčil spolu so zástupcami paramentov Belgicka, Fínska, Írska či Poľska presunuli do budovy Najvyššej rady.
"Mali by sme dodať viac zbraní a ja vám sľubujem, že to budeme ďalej robiť," povedala v prejave pred ukrajinskými poslancami Pekarová Adamová. Pokračovanie zbrojnej pomoci bolo podľa nej tiež témou krátkeho stretnutia zahraničných politikov s prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý ich presviedčal, že jeho krajina bez dostatočného arzenálu nedokáže ruskej presile čeliť.
Rusko sa dnes snaží nielen zničiť Ukrajincov, ako to robilo aj pred 90 rokmi, ale aj zlomiť v predlžujúcej sa vojne ducha demokratických krajín, čo mu nesmie prejsť, dodala šéfka českej Snemovne. Rovnako ako Vystrčil pritom podotkla, že o zbrojnej pomoci v Česku rozhoduje vláda a jej ďalšie možnosti musí zhodnotiť ona.
"Ste hrdinovia, ste ľudia, ktorí bojujú nielen za seba, ale aj za ostatných," povedal Ukrajincom Vystrčil. Dodal, že silná účasť českej delegácie, v ktorej okrem predsedov komôr boli aj ďalší zákonodarcovia, mala dať Ukrajine najavo, že za ňou Česko pevne stojí. Ako symbolický dar odovzdal šéfovi ukrajinského parlamentu Ruslanovi Stefančukovi jednu z mimoriadne výhrevných sviečok, ktoré vyrábajú Česi pre Ukrajincov, ktorým sa nedostáva svetlo či teplo.
Stefančuk ocenil, že obe komory českého parlamentu vlani označili hladomor za genocídu vyvolanú sovietskym stalinským režimom. Podľa historikov počas dvoch rokov zomrelo až niekoľko miliónov Ukrajincov. Ako genocídu označili hladomor na Ukrajine okrem iného Spojené štáty, Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko či pobaltské krajiny.
Českí politici v Kyjeve rokovali aj so zástupcami Krymských Tatárov, ktorí od anexie ukrajinského polostrova Ruskom čelia útlaku. Na záver položili kvety pri fotografiách Ukrajincov padlých v boji proti ruskej agresii, ktoré sú umiestnené na stene pravoslávneho Michajlovského kláštora.
"Najsilnejší dojem je pre mňa ten, že sa Ukrajinci vôbec nevzdávajú, vôbec neustupujú, sú stále presvedčení o správnosti svojej myšlienky," povedal novinárom predseda českého senátneho školského výboru Jiří Růžička, ktorý Ukrajinu navštívil počas dvoch rokov po štvrtýkrát. Podobne ako Ukrajinci by mali podľa zhodného pohľadu celej českej delegácie k preťahujúcej sa vojne pristupovať aj ukrajinskí spojenci vrátane Česka.
"Keď vidím, koľko ľudí zbytočne padlo kvôli agresii Ruska, kvôli tomu, že niekto chce obsadiť ich krajinu a chová sa ako terorista, tak si myslím, že musíme tú podporu naďalej udržať," povedala podpredsedníčka Senátu Jitka Seitlová.