Najsilnejšiu grécku opozičnú stranu Syriza opustilo vo štvrtok ďalších deväť poslancov. Nového predsedu Stefanosa Kasselakisa pritom obvinili, že stranu ničí svojim autoritárskym správaním. Informovala o tom agentúra AFP.
Medzi odídencami je aj niekoľko vysokopostavených členov strany či exministrov. Po odchode zo strany zostanú v parlamente ako "nezávislí poslanci", píše agentúra AP. Kasselakis pritom podľa nich svojim "nedemokratickým" správaním "ničí" túto stranu, ktorá stála na čele prvej gréckej ľavicovej vlády v rokoch 2015 až 2019.
Syriza príde ich odchodom v 300-člennom gréckom jednokomorovom parlamente o ďalšie kreslá, a namiesto 47 tak bude mať už len 36 mandátov, čo je len o štyri viac než opozičné Panhelénske socialistické hnutie (PASOK).
Exodus členov tejto ľavicovej strany začal 12. novembra odchodom bývalého ministra financií a poslanca Euklida Tsakalotosa - ktorý pomohol Grécku dostať sa z dlhovej krízy. Spolu s Tsakalotosom vtedy odišlo zo strany vyše 40 členov, pričom tento týždeň sa k nim pridali desiatky ďalších.
Syriza sa ocitla v kríze po porážkach v dvoch po sebe nasledujúcich parlamentných voľbách z mája a júna, ktorých výsledky viedli k odstúpeniu expremiéra Alexisa Tsiprasa z postu jej predsedu. V úrade ho následne nahradil práve 35-ročný Kaselakis, málo známy bývalý obchodník investičnej banky Goldman Sachs, ktorý prekvapivo zvíťazil v straníckych voľbách.
Kaselakis vo voľbách získal len niečo málo cez 56 percent hlasov, čo podľa AFP odhalilo hlboké vnútrostranícke rozpory. Vysokopostavené stranícke kádre ho zároveň neskôr obvinili zo snahy navigovať túto ľavicovú stranu smerom k pravému stredu. Kritici ho tiež označujú za netolerantného k odlišným názorom a neschopného dosiahnuť politický konsenzus v roztrieštenej strane.
Syriza sa po Kasselakisovom zvolení prepadla v prieskumoch verejnej mienky, kde sa v poslednom čase v popularite umiestňuje až na treťom mieste, a síce za socialistickým hnutím PASOK.