Európsky parlament v utorok prijal svoje požiadavky týkajúce sa nadchádzajúcej konferencie OSN o zmene klímy v Dubaji (COP28). Europoslanci okrem iného navrhujú ukončiť všetky priame a nepriame dotácie na fosílne palivá.
Poslanci načrtli svoje odporúčania pre strategické ciele EÚ pred summitom COP28, ktorá predstavuje prvé globálne hodnotenie v rámci Parížskej klimatickej dohody, ktorá bola prijatá v novembri 2016.
Uznesenie, ktoré podporilo 462 poslancov, pričom 134 bolo proti a 30 sa zdržalo hlasovania, predstavuje mandát pre delegáciu EP, ktorá sa zúčastní na COP28 medzi 8. a 12. decembrom. Konferencia sa začne už 30. novembra.
Poslanci v uznesení vyzývajú na ukončenie všetkých priamych a nepriamych dotácií na fosílne palivá na vnútroštátnej, európskej a globálnej úrovni "čo najskôr" alebo najneskôr do roku 2025.
Zákonodarcovia podporili aj globálny cieľ strojnásobiť využívanie zdrojov obnoviteľnej energie a zdvojnásobiť energetickú účinnosť do roku 2030 spolu s jasným a čo najrýchlejším vyraďovaním fosílnych palív a zastavením všetkých nových investícií do ťažby fosílnych palív.
V texte sa od všetkých krajín žiada, aby posilnili svoje záväzky v oblasti klímy a prispeli spravodlivým dielom k zvýšeniu medzinárodného financovania opatrení v oblasti klímy.
Poslanci zároveň zdôraznili dôležitosť ochrany, zachovania a obnovy biodiverzity a vyzvali na výrazné zníženie vplyvov na klímu a tvorbu emisií metánu sektory ako je medzinárodná lodná doprava a letectvo, ale aj poľnohospodárstvo a obrana.