Taliansko sa dohodlo s Albánskom na zriadení utečeneckých centier v tejto balkánskej krajine. Rím do nich chce posielať časť migrantov, ktorí nelegálne priplávajú po mori do Talianska.
Pomoc až pre 36-tisíc migrantov
Projekt dnes po rokovaní v Ríme načrtli talianska premiérka Giorgia Meloniová a predseda albánskej vlády Edi Rama. Tábory by mali začať fungovať na jar budúceho roka, uviedli agentúry ANSA a Reuters.
V prvej fáze by mali mať centrá kapacitu asi 3-tisíc ľudí. Talianska vláda podľa Meloniovej dúfa, že by centrami mohlo ročne prejsť až 36-tisíc migrantov.
Strediská budú dočasné a žiadatelia o azyl v nich budú len po dobu vybavenia svojej žiadosti, uviedla agentúra AP. Prevážaní do nich nebudú neplnoletí, tehotné ženy a ďalšie zraniteľné skupiny, uviedla talianska premiérka.
Podľa albánskeho premiéra ide o jeho povinnosť
"Považujem to za skutočne európsku dohodu a chcem povedať, že ukazuje, že je možné spolupracovať na riadení migračných tokov," povedala Meloniová. Politička predtým navrhovala Európskej únii zriadenie takýchto centier v severnej Afrike, žiadna z tamojších krajín ale s plánom nesúhlasila.
Albánsky premiér Rama v taliančine povedal, že cíti povinnosť pomôcť Rímu kvôli zvláštnemu vzťahu medzi oboma krajinami, spojenými okrem iného geografickou blízkosťou a spoločnou históriou.
"Podať pomocnú ruku v tomto prípade znamená pomôcť zvládnuť situáciu, o ktorej všetci vedia, že je pre Taliansko obtiažna," dodal Rama.
K talianskym brehom už tento rok priplávalo 145-tisíc migrantov, vlani to za rovnaké obdobie bolo asi 88-tisíc. Väčšina tohto roku prichádzajúcich pochádza z Guiney, Pobrežia Slonoviny a Tuniska.
Taliansko už v rámci boja proti nelegálnej migrácii sprísnilo tresty pre prevádzačov a zvýšilo počet talianskych detenčných centier, v ktorých migranti žijú do prípadného vyhostenia, uviedla agentúra Reuters.
Podobný plán ako dnes predstavilo Taliansko má aj Británia, ktorá chcela žiadateľov o azyl posielať do Rwandy. Zatiaľ sa však žiadny deportačný let kvôli súdnym sporom neuskutočnil.