Americké akcie dnes opäť posilnili, podľa agentúry AP tak zažili najlepší týždeň od začiatku tohto roka. Dnešné údaje o trhu práce podporili nádeje, že obdobie zvyšovania úrokových sadzieb v Spojených štátoch už skončilo.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 0,66 percenta a zakončil obchodovanie na 34 061,32 bodu.
Širší index S&P 500 vzrástol o 0,94 percenta na 4358,34 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 1,38 percenta na 13.478,28 bodu.
Za celý týždeň Dow Jonesov index vzrástol o zhruba 5,1 percenta. Index S&P 500 sa zvýšil o 5,9 percenta a Nasdaq si pripísal 6,6 percenta.
Americké ministerstvo práce oznámilo, že miera nezamestnanosti v USA sa v októbri zvýšila o desatinu percentuálneho bodu na 3,9 percenta. Americká ekonomika podľa vládnych údajov vytvorila zhruba 150-tisíc pracovných miest, čo je menej, než sa čakalo.
Údaje podporili očakávania, že americká centrálna banka (Fed) už zavŕšila zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré začala v snahe dostať pod kontrolu infláciu.
Výnosy desaťročných dlhopisov americkej vlády po zverejnení údajov zostúpili na najnižšiu úroveň za viac ako päť týždňov, čo podporilo záujem investorov o akcie.
Na devízovom trhu dolár v reakcii na údaje o trhu práce zostúpil na šesťtýždňové minimum voči košu popredných mien. Euro si voči doláru krátko po 21:00 nášho času pripisovalo zhruba percento na 1,0730 USD.
"Potvrdzuje to názor, že Fed už by nemal úrokové sadzby zvyšovať," povedal k údajom o trhu práce analytik Ronald Temple zo spoločnosti Lazard. K poklesu dolára prispeli aj slabé údaje o októbrovom vývoji aktivity v americkom sektore služieb.
Banka v stredu ponechal svoju hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta, teda na najvyššej úrovni od roku 2001. Naposledy ju zvýšil koncom júla.