Ceny ropy dnes klesajú, sú na ceste k týždennej strate. Obavy o dodávky spôsobené napätím na Blízkom východe poľavili.
Správa o vývoji nezamestnanosti v USA zapríčinila umocnenie očakávania, že americká centrálna banka (Fed) skončila so zvýšením úrokových sadzieb. Spojené štáty sú najväčšou ekonomikou sveta a zároveň majú najvyššiu spotrebu ropy.
Severomorská ropa Brent okolo 7:05 nášho času vykazovala pokles o pol percenta na 86,44 USD za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) odpisovala 0,3 percenta a pohybovala sa okolo 82,21 USD za barel.
Oba druhy ropy vo štvrtok zdraželi vplyvom optimizmu na finančných trhoch o viac ako dva doláre za barel. Za celý týždeň sú však na ceste k strate okolo piatich percent.
"Trh s ropou bude sledovať eskaláciu napätia, najmä na libanonských hraniciach, pretože útoky Hizballáhu pripadá," povedala Fiona Cincottaová zo spoločnosti City Index.
Líder libanonského hnutia Hizballáh Hasan Nasralláh dnes vo svojom prvom vystúpení od začiatku novej vojny Izraela s Hamasom pochválil toto radikálne palestínske hnutie za útok na Izrael zo 7. októbra, pričom umrelo na 1 400 prevažne civilistov a stovky ľudí boli odvlečení ako rukojemníci.
Varoval tiež, že širší konflikt na Blízkom východe je reálnou možnosťou. Uviedol, že ďalšie vyostrenie situácie v Libanone, ktorá by mohla výrazne zvýšiť napätie v regióne, je podmienená ďalšou eskaláciou v Pásme Gazy.
Rast pracovných miest v USA v októbri spomalil viac, než sa očakávalo, ukázala dnešná správa amerického ministerstva práce. Inflácia miezd sa ochladila, čo naznačuje uvoľnenie podmienok na trhu práce. Data umocnili názor, že Fed nemusí naďalej zvyšovať úrokové sadzby.
Fed tento týždeň ponechala základnú úrokovú sadzbu podľa očakávania bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta. Centrálna banka nevylúčila ďalšie zvýšenie úrokov, pokiaľ to bude potrebné. Britská centrálna banka ponechala úroky na 15-tom maxime, čo poskytlo ceny ropy, pretože sa na trhy vrátila chuť riskovať.