Počet obetí požiaru uhoľnej bane pri meste Karaganda v Kazachstane vzrástol na 42, štyria baníci sa stále nezvestní. Oznámilo to dnes ministerstvo pre mimoriadne udalosti tejto stredoázijskej krajiny. Na mieste nešťastia pokračujú pátracie práce.
Prezident Kasym-Žomart Tokajev v súvislosti s tragédiou v bani, ktorý patrí kazašskej pobočke spoločnosti ArcelorMittal, vyhlásil na dnes štátny smútok. Agentúra AFP uviedla, že ide v Kazachstane o najtragickejšie nešťastie svojho druhu.
"Pátracia akcia sťažuje zničené banské vybavenie a v niektorých miestach aj sutiny," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Podľa neho prácu záchranárov komplikuje aj výpadok elektriny a dĺžka podzemných chodieb, z ktorých niektoré sú zatopené.
Záchranári po nezvestných baníkoch pátrajú na dvoch miestach v bani, ktorá sú od seba vzdialená štyri kilometre. Nádeje, že sú v poriadku a nažive, sú podľa AFP prakticky nulové.
Spoločnosť ArcelorMittal Temirtau v sobotu uviedla, že požiar zrejme spôsobil výbuch metánu. V bani bolo 252 baníkov, z ktorých sa 206 podarilo dostať na povrch. Ministerstvo dnes uviedlo, že úroveň metánu v bani monitoruje.
Spoločnosť ArcelorMittal Temirtau vlastní v Kazachstane 15 uhoľných baní a jednu baňu na zlato. Sobotňajšia tragédia je posledná z radu podobných incidentov v závodoch tohto podniku, čo kabinet v Astane donútilo oznámiť dohodu o znárodnení dcérskej spoločnosti tohto svetového oceliarskeho giganta, uviedla AFP. Tokajev v sobotu tiež vláde zakázal pokračovať v investičnej spolupráci s firmou.
ArcelorMittal Temirtau dnes uviedol, že dohodu o znárodnení podpísala už minulý týždeň.
V Karagande aj inde v Kazachstane dnes boli kvôli štátnemu smútku vlajky spustené na pol žrde. Obyvatelia metropoly priemyselnej Karagandskej oblasti si prišli pripomenúť pamiatku baníkov, ktorí zahynuli pri banských nešťastiach v posledných rokoch.
"Každý baník je hrdina, pretože ide do bane bez toho, aby vedel, či sa vráti na povrch," povedal agentúre AFP Sergej Glazkov, sám bývalý baník.