Súd v ruskej Kazani dnes rozhodol, že novinárka Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL) Alsu Kurmaševová bude zadržaná na ďalšie tri dni. Do väzby Kurmaševovú, ktorá má ruský aj americký pas a bežne žije v Česku, neposlal. Na sociálnej sieti X o tom informuje Mediazona.
Ruské úrady Kurmaševovú zadržali v stredu. Je obvinená z toho, že sa od svojho príchodu do Ruska tento rok 20. mája nezaregistrovala ako "zahraničná agentka".
Úrady ju podozrievajú, že zhromažďovala informácie o ruských vojenských aktivitách, ktoré "by mohli byť použité proti bezpečnosti Ruskej federácie" a vyšetrovatelia dnes súd žiadali, aby rozhodol o jej vzatí do väzby. Kurmaševová sa podľa svojho právnika cíti nevinná. Výbor na ochranu novinárov (CPJ) uviedol, že novinárke, ktorá sa dlhodobo zaoberala osudmi menšinových etník v ruskom Tatárstane, Baškortostane a v oblasti rieky Volhy na Urale, môže hroziť až päť rokov väzenia.
Kurmaševová podľa RFE/RL žije s manželom a deťmi v Prahe. Do Ruska odcestovala 20. mája z naliehavých rodinných dôvodov a 2. júna bola pred svojím spiatočným letom dočasne zadržaná na letisku v Kazani. Úrady jej zabavili americký aj ruský pas a uložili pokutu za to, že si u nich nezaregistrovala americký pas, uviedlo rádio RFE/RL. Odvtedy novinárka čakala na vrátenie pasov, no v stredu jej namiesto toho bolo oznámené obvinenie.
Kremeľ trestné stíhanie Kurmaševovej nesleduje, povedal dnes jeho hovorca Dmitrij Peskov podľa agentúry Reuters. Uviedol, že Moskva nevedie žiadnu cielenú kampaň s cieľom prenasledovať amerických občanov, ale ak urobili niečo nezákonné, sú za to podľa ruských zákonov zodpovední.
Už od konca marca Rusko zadržiava amerického novinára listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkovicha, ktorý čelí obvineniu zo špionáže, za čo mu hrozí až 20 rokov odňatia slobody. Je to prvý takýto prípad v rusko-amerických vzťahoch za takmer 40 rokov. Americké úrady aj WSJ obvinenia novinárov dôrazne odmietajú.
RFE/RL upozorňuje, že Rusko od roku 2012 využíva tzv. zákon o zahraničných agentoch na označovanie a trestanie kritikov vlády. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári minulého roka režim využíva tento zákon na umlčanie občianskej spoločnosti a nezávislých médií.