Indický najvyšší súd dnes oznámil, že nemôže legalizovať sobáše osôb rovnakého pohlavia. Prijímať zákony v tejto problematike je podľa neho výsadou parlamentu. Informovali o tom tlačové agentúry.
Päťčlenný senát Najvyššieho súdu v apríli a máji tohto roka vypočul v tomto prípade 21 petícií od homosexuálnych párov a aktivistov a dnes vyniesol napäto očakávaný rozsudok.
Predseda súdu Dhanándžaja Čandračud v úvode čítania rozsudku uviedol, že v otázke manželstva osôb rovnakého pohlavia panuje určitá "zhoda, ale aj nezhoda ohľadom toho, ako ďaleko máme zájsť". Súčasne vyzval vládu, aby obhajovala práva komunity LGBT+ a ukončila jej diskrimináciu, uviedla agentúra AP.
Dnešné rozhodnutie prichádza zhruba päť rokov po historickom verdikte, ktorým indický najvyšší súd zrušil zákon z koloniálnej éry, ktorý homosexuálny styk trestal až 10 rokmi väzenia. Práva osôb LGBT+ sa v najľudnatejšej krajine sveta v poslednom desaťročí zlepšujú a väčšina týchto zmien prišla práve prostredníctvom zásahu najvyššieho súdu.
Jednopohlavné manželské zväzky v Ázii umožňuje iba Taiwan a Nepál. V politickom a spoločenskom živote väčšiny ázijských krajín stále prevažujú výrazne konzervatívne hodnoty, poznamenal Reuters.
Vláda premiéra Naréndry Módího sa proti tohtoročným petíciám za homosexuálne sobáše vzneseným na najvyšší súd ohradila a označila ich za "názory mestských elít". Zároveň vyhlásila, že správnou platformou na diskusiu a prijímanie legislatívy v tejto veci je parlament. Indická vláda tvrdí, že homosexuálne manželstvá "nie sú v súlade s indickým ponímaním rodinnej jednotky ako manžela, manželky a detí".