Izrael má právo sa brániť, ale musí tak robiť v súlade s humanitárnym a medzinárodným právom. V prvom spoločnom vyhlásení od prepuknutia bojov na Blízkom východe to dnes uviedli šéfovia štátov a vlád krajín Európskej únie. Zdôraznili nutnosť ochrany civilistov za všetkých okolností a zároveň odsúdili útoky radikálneho palestínskeho hnutia Hamas proti Izraelu a vyzvali na prepustenie rukojemníkov. Apelujú aj na nutnosť spolupráce s legitímnymi palestínskymi orgánmi i regionálnymi partnermi.
"Zdôrazňujeme význam poskytovania naliehavej humanitárnej pomoci a sme pripravení v koordinácii s partnermi pokračovať v podpore tých civilistov v Gaze, ktorí ju najviac potrebujú, a zabezpečiť, aby táto pomoc nebola zneužívaná teroristickými organizáciami. Je nevyhnutné zabrániť eskalácii situácie v regióne," uviedli lídri krajín EÚ.
Týždeň po krvavých útokoch hnutia Hamas, ktoré ovláda Pásmo Gazy, sa izraelská armáda chystá po niekoľkých dňoch intenzívneho bombardovania na pozemnú operáciu v pásme. Útok Hamásu spôsobil vyše 1400 obetí na izraelskej strane, predovšetkým civilistov, úrady v Pásme Gazy zatiaľ informujú o 2450 mŕtvych v dôsledku izraelského bombardovania.
Únijní štátnici vo vyhlásení dôrazne odsudzujú "brutálne a nevyberavé teroristické útoky" vedené Hamasom proti Izraelu. Vyzývajú palestínske hnutie, aby "bez stanovovania akýchkoľvek podmienok prepustilo všetkých rukojemníkov". Bojovníci Hamasu pri prvotnom prekvapivom útoku odvliekli z Izraela do Pásma Gazy asi 120 ľudí, vrátane cudzincov.
Izrael má právo brániť sa "násilným a nevyberavým útokom", ale aj on musí brať ohľady na medzinárodné humanitárne právo, varujú štátnici. Zároveň v texte vyjadrujú ľútosť nad všetkými obeťami konfliktu.
"Sme aj naďalej odhodlaní usilovať sa o trvalý a udržateľný mier založený na dvojštátnom riešení prostredníctvom oživenia úsilia v rámci blízkovýchodného mierového procesu. Zdôrazňujeme, že je potrebné široko spolupracovať s legitímnymi palestínskymi orgánmi, ako aj s regionálnymi a medzinárodnými partnermi, ktorí by mohli hrať pozitívnu úlohu pri predchádzanie ďalšej eskalácii," píše sa v únijnom vyhlásení.
Šéfovia štátov a vlád krajín EÚ sa budú v utorok na mimoriadnom rokovaní prostredníctvom videokonferencie snažiť nájsť spoločnú pozíciu únie k vývoju okolo Pásma Gazy. Zvolanie mimoriadnej diskusie oznámil v sobotu večer šéf únijných summitov Charles Michel s tým, že prezidenti a premiéri by sa mali dohodnúť na spoločnej pozícii a určiť si jasný a jednotný smer ďalšieho postupu, ktorý by zohľadňoval zložitosť vyvíjajúcej sa situácie.