Ak sa preukáže, že poškodenie plynovodu, ktorý spája Fínsko a Estónsko, bolo úmyselným útokom, bude na vec Severoatlantická aliancia reagovať. Pred dnešným zasadnutím ministrov obrany NATO v Bruseli to povedal šéf aliancie Jens Stoltenberg.
Plynovod Balticconnector bol v nedeľu skoro ráno odstavený pre nezvyčajný pokles tlaku plynu. Poškodený bol tiež podmorský telekomunikačný kábel. Fínsky úrad pre vyšetrovanie naznačil, že sa prikláňa k verzii úmyselného poškodenia infraštruktúry.
Aj fínsky premiér Petteri Orpo následne uviedol, že únik plynu bol pravdepodobne spôsobený vonkajším zásahom, vyšetrovanie je ale až v počiatočnej fáze.
"Teraz je dôležité zistiť, čo sa stalo a ako sa to mohlo stať. Ak sa preukáže, že ide o zámerný útok na kritickú infraštruktúru NATO, bude to samozrejme vážne a bude to znamenať jednotnú a odhodlanú reakciu NATO," povedal Stoltenberg. Ako dodal, ohľadom celej udalosti je v kontakte s aj fínskym prezidentom Saulim Niinistöom.
Plynovod Balticconnector je dlhý 77 kilometrov a vedie medzi fínskym mestom Inkoo a estónskym Paldiski. Plyn môže tiecť plynovodom oboma smermi, a to v závislosti od toho, kde je väčší dopyt.
Vlani v septembri poškodili doteraz nevysvetlené výbuchy potrubia plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2, ktorými Rusko posielalo a plánovalo posielať plyn do Nemecka a ďalej do Európy.
Rusko označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stoja západné krajiny. Západní politici ruské obvinenia odmietli a niektorí z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. List The New York Times neskôr napísal, že za sabotážou mohla byť proukrajinská skupina. Taktiež Kyjev ale akékoľvek zapojenie do veci odmieta.