Tohtoročné vyhlasovanie Nobelových cien dnes pokračuje oznámením laureáta ceny za fyziku. Medzi favoritmi sú vedci, ktorí sa zaoberajú spintronikou, vďaka ktorej sa dá vylepšiť pamäť počítačov a mobilných telefónov. Pozornosť púta aj vývoj kvantového kaskádového laseru. V minulom roku ocenenie dostali Francúz Alain Aspect, Američan John Clauser a Rakúšan Anton Zeilinger za experimenty s previazanými fotónmi.
Podľa Spoločnosti Clarivate Analytics, ktorá predpovedá laureátov Nobelovej ceny na základe významného vplyvu citácií na výskum, má šancu na zisk tohtoročnej ceny za fyziku okrem iného britský experimentálny fyzik Stuart Parkin za výskum v oblasti spintroniky, ktorá využíva vlastnosti elektrónov na uchovávanie, prenos a spracovanie informácie.
Ďalším favoritom je podľa Clarivate Analytics taliansko-americký vedec Federico Capasso, ktorý prispel k vynálezu a zlepšeniu kvantového kaskádového lasera.
Spoločnosť Clarivate Analytics spomína tiež ako nádejnú uchádzačku Američanku Sharon Glotzerovú, ktorá demonštrovala úlohu entropie pri samoorganizácii hmoty.
Podľa agentúry AFP sa pred vyhlásením Nobelovej ceny za fyziku upína pozornosť okrem spintroniky na antarktické zariadenie IceCube, kde sa vedcom podarilo vôbec prvýkrát zaznamenať vysokoenergetická neutrina, ktorá nepochádzajú z našej slnečnej sústavy.
V pondelok dostali Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo maďarsko-americká biochemička Katalin Karikóová a americký imunológ Drew Weissman, ktorí položili základy pre vývoj mRNA vakcín proti chorobe covid-19.
Ocenenie, ktoré je tento rok dotované 11 miliónmi švédskych korún, bude tento týždeň poznať svojich laureátov ešte za chémiu, za literatúru a za mier; na záver budúci týždeň v pondelok tiež za ekonómiu. Ceny budú slávnostne odovzdané 10. decembra, v deň výročia úmrtia švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela.