Expert OSN v utorok vyzval Alžírsko, aby omilostilo osoby odsúdené alebo zadržané za účasť na prodemokratických protestoch v rokoch 2019-20 a zmiernilo obmedzenia týkajúce sa zhromaždení.
Protesty v meste Hirak vypukli vo februári 2019 a o dva mesiace neskôr prinútili dlhoročného prezidenta Abdal Azíza Butefliku odstúpiť zo svojej funkcie, informuje AFP.
"Naliehavo žiadam vládu, aby upustila od obvinení a omilostila ľudí odsúdených za účasť na demonštráciách v Hiraku," uviedol osobitný spravodajca OSN Clément Voule na záver desaťdňovej misie v tejto severoafrickej krajine.
"Vláda musí uvoľniť prísne obmedzenia týkajúce sa zhromaždení a združení, aby sa zákony a prax dostali do súladu s národnou ústavou a medzinárodným právom v oblasti ľudských práv," dodal.
Podľa národného výboru pre prepustenie zadržaných osôb sú v Alžírsku stále zadržiavané desiatky osôb, ktoré sú spojené s hnutím Hirak alebo s aktivizmom za ľudské práva.
Štátna rada, najvyšší správny súd v krajine, vo februári potvrdila rozpustenie poprednej skupiny Akčné združenie mladých (RAJ), ktorá stála na čele protestov v Hiraku.
Voule vyzval Alžírsko, aby "riešilo atmosféru strachu spôsobenú množstvom trestných obvinení" proti jednotlivcom a organizáciám "na základe príliš reštriktívnych zákonov vrátane protiteroristických právnych predpisov, ktoré sú v rozpore s medzinárodnými záväzkami Alžírska v oblasti ľudských práv".
"Alžírsko musí zaručiť právo svojho obyvateľstva slobodne sa zhromažďovať a združovať, vymieňať si názory a myšlienky a obhajovať špecifické záujmy, a to aj v spolupráci s partnermi v krajine i mimo nej," povedal Voule. Diplomat v júni 2024 predloží správu Rade OSN pre ľudské práva.