Nadviazanie akéhokoľvek väčšieho vzťahu s afganskými vládcami z hnutia Taliban je podmienené zlepšením zaobchádzania so ženami.
Zopakoval to v utorok, dva roky prevzatí moci v Afganistane Talibanom americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Nijaká krajina neuznala vládu Talibanu. Spojené štáty sa pritom vyhýbajú aj priamej ekonomickej zaangažovanosti vzhľadom na diskrimináciu žien v Afganistane.
"Stále pracujeme na tom, aby sa Taliban zodpovedal za množstvo záväzkov, ktoré prijal a nesplnil, predovšetkým v súvislosti s právami žien a dievčat," uviedol Blinken.
Spojené štáty a mnohé ďalšie krajiny dali podľa Blinkena Talibanu jasne najavo, že cesta k normálnym vzťahom bude zablokovaná, kým nebudú podporované práve žien a dievčat.
Taliban sa dostal rýchlo späť k moci po tom, čo americký prezident Joe Biden stiahol v roku 2021 z Afganistanu amerických vojakov.
V uplynulých dvoch rokoch pritom Taliban zaviedol v Afganistane prísnu interpretáciu islamu, ktorá výrazne diskriminuje ženy a dievčatá a Organizácia Spojených národov ju označila za "rodový apartheid". Taliban od nástupu k moci zakázal ženám a dievčatám vzdelávanie na stredných a vysokých školách, zamedzil im prístup do parkov či telocviční a nariadil im, aby si na verejnosti zahaľovali celé telo.
Bidenova administratíva si v utorok nepripomenula druhé výročia návratu Afganistanu k moci. Blinken však pred novinármi bránil stiahnutie amerických vojsk z Afganistanu. "Rozhodnutie stiahnuť sa z Afganistanu bolo neuveriteľne zložité, no správne," povedal šéf americkej diplomacie.