Spojené štáty v stredu nariadili čiastočnú evakuáciu svojho veľvyslanectva v Nigeri. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničných vecí po tom, ako v tejto africkej krajine minulý týždeň po zosadení prezidenta prevzala moc vojenská junta.
Evakuácia sa týka niektorých zamestnancov amerického veľvyslanectva v Niamey a ich rodinných príslušníkov, vyplýva z aktualizovaného cestovného odporúčania amerického rezortu diplomacie.
Ministerstvo zároveň upozornilo amerických občanov, aby necestovali do Nigeru. "Veľvyslanectvo USA v Niamey dočasne znížilo počet svojich zamestnancov, pozastavilo bežné služby a občanom USA v Nigeri je schopné poskytnúť len núdzovú pomoc," píše sa vo vyhlásení.
Spojené štáty ostro odsúdili zvrhnutie nigerského prezidenta Mohameda Bazouma, no na rozdiel od Francúzska a ďalších európskych krajín nenariadili evakuáciu svojich občanov a nepozastavili pomoc pre túto africkú krajinu v hodnote stoviek miliónov dolárov, píše AFP.
"Spojené štáty odmietajú snahy o zvrátenie ústavného poriadku Nigeru a stoja pri tamojšom ľude... v podpore demokratickej vlády a dodržiavania zásad právneho štátu a ľudských práv," povedal v stredu hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller. USA podľa jeho slov zostávajú "diplomaticky angažované na najvyšších úrovniach".
Miller predtým povedal, že v súčasnosti neexistujú náznaky hrozieb namierených voči Američanom či americkému veľvyslanectvu v Nigeri. Situácia v Niamey je podľa neho "pokojná".
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu telefonoval s prezidentom Bazoumom druhýkrát za uplynulé dva dni, uviedol vo vyhlásení americký rezort diplomacie.
V Nigeri je rozmiestnených asi 1000 amerických vojakov, ktorí pomáhali vláde zosadeného prezidenta Bazouma v boji proti regionálnemu islamistickému povstaniu.