Taliansko chce dôslednejšie postihovať náhradné materstvo, ktoré je v krajine zakázané už od roku 2004. Poslanecká snemovňa, dolná komora talianskeho parlamentu, dnes schválila kontroverzný návrh zákona, podľa ktorého bude tento inštitút trestný aj v prípade, že sa uskutoční v zahraničí.
Zákon definuje náhradné materstvo uskutočnené v cudzích krajinách - a to vrátane tých, kde je táto prax na rozdiel od Talianska legálna - za ". Medzinárodný trestný čin", za ktorý hrozí trest odňatia slobody od troch mesiacov do dvoch rokov a pokuta od 600-tisíc do jedného milióna eur.
Návrh zákona predložila krajne pravicová strana Bratia Talianska premiérky Giorgii Meloniovej, ktorá sama seba označuje za "kresťanskú matku" a vlani v septembri vyhrala voľby po nacionalistickej kampani akcentujúcej podporu tradičných hodnôt katolíckej rodiny.
"Dnešný deň je dôležitý, pretože Taliansko sa týmto hlasovaním dostalo do čela obrany práv žien a detí na medzinárodnej úrovni. Dúfame, že toto rozhodnutie parlamentu vyvolá celosvetovú diskusiu o náhradnom materstve, ktorej cieľom bude jeho úplné zrušenie, "uviedla ministerka pre rodinu Eugenia Roccellaová.
Zákon naopak kritizuje opozícia, podľa ktorej je právne sporný a zrejme aj neústavný. Nesúhlasia s ním ani aktivisti za práva členov komunity LGBT+ ktorí zároveň zdôrazňujú, že 90 percent talianskych párov, ktoré sa v súčasnosti uchyľujú k náhradnému materstvu v zahraničí, je heterosexuálnych. V utorok proti zákonu protestovalo v Ríme niekoľko stoviek ľudí.
České právo náhradné materstvo neupravuje, avšak ani nezakazuje. Odovzdanie dieťaťa náhradnou matkou zamýšľaným rodičom však nie je právne vymáhateľné. Náhradnej matke tiež nemožno v súvislosti s odnosením, pôrodom a odovzdaním dieťaťa poskytnúť odmenu.