Americká Federálna obchodná komisia začala vyšetrovanie spoločnosti OpenAI, ktorá je tvorcom chatbota ChatGPT. Firma podľa nej mohla konať proti zákonom na ochranu spotrebiteľa tým, že ohrozila ich osobnú povesť a dáta. Napísal to dnes americký denník The Washington Post. Ohlásený krok predstavuje pre štart-up OpenAI, podporovaný Microsoftom, zatiaľ najsilnejšiu regulačnú hrozbu.
Spoločnosť OpenAI vlani v novembri uvedením programu ChatGPT odštartovala nebývalý záujem verejnosti o takzvanú generatívnu umelú inteligenciu. Zároveň však vyvolala obavy z možného rizika pri jej využívaní.
FTC tento týždeň poslala firme 20-stranovú žiadosť o záznamy toho, ako OpenAI rieši riziká súvisiace s jej modelmi AI, uviedol WP s odvolaním sa na dokument. FTC vyšetruje, či sa spoločnosť nedopustila nekalých alebo klamlivých praktík, ktoré viedli k "poškodeniu dobrého mena" spotrebiteľov, dodal americký list.
Ako závod o vývoj výkonnejších služieb umelej inteligencie zrýchľuje, silnie aj nutnosť kontroly technológie, ktorá by mohla zmeniť spôsob fungovania spoločnosti i podnikov. Globálni regulátori sa snažia uplatňovať existujúce pravidlá pokrývajúce všetko od autorských práv a súkromia dát na dve kľúčové oblasti - na údaje vkladané do modelov a na obsah, ktorý produkujú, uviedla agentúra Reuters.
Šéf demokratov v Senáte Chuck Schumer volá po komplexnej legislatíve, ktorá by zabezpečila ochranu AI. Koncom tohto roka usporiada sériu diskusných fór.
Spoločnosť OpenAI sa v marci dostala do problémov tiež v Taliansku. Regulačný úrad tam nechal prepnúť ChatGPT do režimu offline kvôli obvineniu, že OpenAI porušuje nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR) Európskej únie uzákonené v roku 2018.