Schopnosť Nemecka prilákať investície sa v minulom roku "znepokojujúco" zhoršila. Prílev priamych zahraničných investícií do Nemecka predstavoval iba 10,5 miliardy eur, zatiaľ čo ich odliv presiahol 135 miliárd eur. Rozdiel medzi odlivom a prílevom investícií tak dosiahol rekordnú úroveň. Podľa listu Financial Times na to upozornil Nemecký ekonomický inštitút na základe údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
"Investičné podmienky v Nemecku sa v poslednom čase opäť zhoršili kvôli vysokým cenám energie a rastúcemu nedostatku kvalifikovaných pracovníkov," uviedol ekonóm GEI Christian Rusche. Podľa inštitútu je rad problémov Nemecka "domáceho pôvodu, vrátane vysokých korporátnych daní, nadmernej byrokracie a zaostávajúcej infraštruktúry", píše Financial Times.
Rusche vyzval nemeckú vládu, aby podnikla kroky na zvýšenie atraktivity krajiny pre podnikanie. "Spolková vláda naliehavo musí podniknúť protiopatrenia, ktoré zabezpečia, že Nemecko sa v budúcnosti opäť stane primárnou destináciou pre zahraničné investície," vyhlásil.
Odliv investícií z Nemecka podľa inštitútu zrýchlil americký zákon o znižovaní inflácie, ktorý ponúka dotácie a daňové úľavy na výrobu širokej škály produktov, vrátane elektromobilov a energie z obnoviteľných zdrojov, v Spojených štátoch.
Jednou z výnimiek v nepriaznivom vývoji investícií v Nemecku je plán americkej spoločnosti Intel investovať vyše 30 miliárd eur do továrne na čipy v nemeckom Magdeburgu. Nemecká vláda sa na financovaní tejto investície bude podieľať desiatimi miliardami eur.
Nemecká ekonomika je najväčšia v Európe a je od nej závislý aj rad českých firiem. Hrubý domáci produkt Nemecka sa v prvom štvrťroku znížil o 0,3 percenta po poklese o 0,5 percenta v predchádzajúcich troch mesiacoch. Nemecká ekonomika sa tak dostala do recesie, ktorá sa zvyčajne definuje ako dve štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou.