Spotrebiteľské ceny v Taliansku sa v júni zvýšili medziročne o 6,7 percenta. Tempo rastu tak spomalilo z májových ôsmich percent a bolo najnižšie za 14 mesiacov vďaka slabšiemu rastu cien energií a lacnejším nákladom na dopravu. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil taliansky štatistický úrad.
Údaje z tretej najväčšej ekonomiky eurozóny naznačujú, že by cenové tlaky v regióne mohli slabnúť. Inflácia v Taliansku však naďalej zostáva výrazne nad cieľom Európskej centrálnej banky, ktorá sa usiluje o to, aby inflácia predstavovala dve percentá. Šéfka ECB Christine Lagardeová v utorok naznačila, že banka bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb v eurozóne.
Vyhliadka na ďalšie sprísňovanie menovej politiky však vyvolala okamžitú kritiku dvoch talianskych vicepremiérov. Najostrejší bol Matteo Salvini, ktorý povedal, že politika ECB je "nezmyselná a nebezpečná". Dnes sa ku kritike pridala aj samotná talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá označila kroky centrálnej banky za "zjednodušujúce".
Výroky najvyšších predstaviteľov Talianska naznačujú, v akom rozpoložení teraz krajina je. Pretrvávajúce vysoké ceny základných potravín, ako sú cestoviny, paradajky a olivový olej, sú pre vládu, ktorá pomaly ukončuje opatrenia na pomoc rodinám a podnikom zasiahnutým energetickou krízou, problémom.
Vyššie výpožičky, ktoré majú obmedziť infláciu, zaťažujú napäté verejné financie krajiny, čo poškodzuje spotrebiteľov ako dlžníkov aj daňových poplatníkov, a súčasne má negatívny vplyv na hospodársky rast. Hlavná talianska podnikateľská asociácia začiatkom týždňa varovala, že ekonomika vykazuje známky slabnutia dynamiky, upozornila agentúra Bloomberg.