Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu kritizovala Európsku centrálnu banku (ECB) za opakované zvyšovanie úrokových sadzieb, pričom uviedla, že postupuje podľa "zjednodušeného" prístupu, ktorý môže spôsobiť viac škody ako úžitku. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.
ECB tento mesiac zdvihla svoje úrokové sadzby na najvyššiu úroveň za 22 rokov a uviedla, že ich ďalšie zvýšenie v júli, deviate v rade, je takmer zaručené, keďže inflácia sa podľa prognózy udrží nad cieľom banky na úrovni 2 % do konca roka 2025.
"Je správne rozhodne bojovať proti inflácii, ale mnohým ľuďom sa zdá, že zjednodušený recept zvyšovania sadzieb, ktorý ECB používa, nie je tou správnou cestou," povedala Meloniová v parlamente. Reagovala tak na utorkové varovanie prezidentky ECB Christine Lagardovej, že banka bude pokračovať v dvíhaní úrokových sadzieb.
ECB za uplynulý rok zdvihla úroky najrýchlejším tempom vo svojej histórii v snahe ochladiť infláciu po tom, ako ruská vojna na Ukrajine spôsobila prudký nárast cien energií a potravín.
Zatiaľ čo závratné ceny energií, ktoré minulý rok vyhnali infláciu nahor, klesli, predstaviteľov ECB teraz znepokojuje vplyv zvyšovania miezd. Zamestnanci požadujú väčšie platy na pokrytie rastúcich nákladov a trh práce zostáva napätý.
Klesajúce náklady na energie pomohli spomaliť infláciu v eurozóne v máji na 6,1 percenta z októbrového maxima 10,6 percenta. Napriek tomu je miera inflácie stále trojnásobne vyššia, ako cieľ ECB na úrovni dvoch percent.
Meloniová nie je jedinou predstaviteľkou talianskej vlády, ktorá kritizovala ECB za sprísňovanie jej menovej politiky.
Minister životného prostredia a energetiky Gilberto Pichetto Fratin v rozhovore pre denník La Stampa v stredu upozornil, že "nadmerné" zvýšenie úrokov ECB sa môže vrátiť ako bumerang.
A minister zahraničných vecí Anonio Tajani tento týždeň vyhlásil, že opakované zvyšovanie sadzieb ECB "nie je v záujme hospodárskeho rastu".
Rozhovory so siedmimi členmi ECB na výročnom fóre banky v Portugalsku tento týždeň ukázali, že väčšina z nich očakáva ďalšie zvýšenie nákladov na pôžičky na júlovom aj septembrovom zasadaní banky napriek signálom, že ekonomika eurozóny upadá.
Zástupcovia Talianska patrili k tzv. holubičím hlasom v rade ECB, ktorá stanovuje úrokové sadzby, a to ako v prípade člena rady Fabia Panettu, tak šéfa talianskej centrálnej banky Ignazia Visca.