V utorkových voľbách v Kuvajte, ktoré boli už tretími parlamentnými voľbami za tri roky v tejto krajine, vyhrala opozícia a medzi 50 zvolenými poslancami je opäť aj jedna žena. Nové zloženie kuvajtského parlamentu, ktorý má viac právomocí ako zákonodarné zbory ďalších arabských krajín Perzského zálivu, je ale podobné tomu predchádzajúcemu. Politická kríza v tejto ústavitučnej monarchii tak zrejme potrvá, uviedla televízia Al-Džazíra.
Ďalšie voľby v Kuvajte boli výsledkom dlhodobých nezhôd medzi tamojším parlamentom a vládou. Predchádzajúce sa konali vlani v septembri, ich výsledky však tento rok v marci anuloval ústavný súd. Zdôvodnil to tým, že minulý parlament nebol pred septembrovými voľbami rozpustený v súlade s pravidlami. Na základe tohto verdiktu sa tak obnovil starý parlament, vztýčený z volieb z roku 2020, ktorý minulý mesiac rozpustil kuvajtský korunný princ Mišál Ahmad Džábir Sabah.
Výsledok utorkových volieb znamená, že kuvajtská politika zostáva na mŕtvom bode, uviedla Al-Džazíra. Podľa dnes zverejnených oficiálnych výsledkov získali opoziční politici 29 mandátov z celkových 50 volených. Svoje kreslá si udržalo 37 poslancov. Pätnásť kresiel je vyhradených pre ministrov, ktorých si vyberá premiér, ktorého vymenuje katarský emír.
Kuvajtský parlament môže prijímať aj blokovať zákony, interpelovať ministrov a vyvolať hlasovanie o nedôvere členom vlády, konečné slovo má však emír.
Patová politická situácia v Kuvajte, ktorý má jedny z najväčších zásob ropy na svete, podľa Al-Džazíru spôsobuje úpadok sociálnych služieb, zdravotnej starostlivosti či školstva a blokuje potrebné reformy a investície. "Zlá spolupráca miestnych úradov má negatívne dôsledky doma, ale aj poškodzuje povesť krajiny v zahraničí," myslí si kuvajtský politológ Abdal Vahíd Chalfán.