Spotrebiteľské ceny v Číne vzrástli v apríli v medziročnom porovnaní o 0,1 percenta, čo bol najpomalší rast od februára 2021. Tempo rastu sa spomalilo z marcových 0,7 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil čínsky štatistický úrad. Podľa analytikov slabý rast spotrebiteľských cien naznačuje, že domáci dopyt zostáva nevýrazný a na oživenie druhej najväčšej ekonomiky sveta po skončení pandémie choroby covid-19 bude možno potrebných viac stimulov.
Analytici dotazovaní agentúrou Reuters očakávali spomalenie inflácie na 0,4 percenta. Štatistický úrad navyše oznámil, že výrobné ceny medziročne klesli o 3,6 percenta, najrýchlejšie od mája 2020, a zaznamenali prepad už siedmy mesiac po sebe. Výrobná inflácia je dôležitým ukazovateľom budúceho vývoja spotrebiteľských cien.
Tempo rastu ročnej miery jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny potravín a energií, bolo 0,7 percenta. Zostala tak na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci. Ceny zeleniny klesli o 13,5 percenta a rast cien bravčového spomalil na štyri percentá z marcových 9,6 percenta.
Čínska ekonomika v prvom štvrťroku rástla rýchlejšie, ako sa očakávalo, vďaka zrušeniu obmedzení, ktoré mali brániť šíreniu choroby covid-19. Oživenie ale bolo nerovnomerné. Nedávne údaje ukázali, že aktivita vo fabrikách sa znížila a problémom zostáva aj pretrvávajúca slabosť na trhu s nehnuteľnosťami.
Znovuotvorenie čínskej ekonomiky po pandémii pravdepodobne podporilo infláciu v službách. Rast cien v sektore služieb však podľa analytikov z veľkej časti kompenzovalo spomalenie rastu cien potravín a energií.
Najnovšie údaje by mohli zvýšiť tlak na čínsku centrálnu banku, aby znížila sadzby alebo uvoľnila viac likvidity do finančného systému. Analytici však nie sú jednotní v názore, či bude centrálna banka pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky kvôli rekordnému rastu úverov, napísala agentúra Reuters.