Tohtoročný apríl bol celosvetovo štvrtý najteplejší v histórii meraní. Oznámila to dnes vo svojej správe agentúra Európskej únie pre monitorovanie atmosféry a klimatických zmien Copernicus. Nadpriemerné teploty zaznamenalo Portugalsko a Španielsko, kde boli namerané aprílové teplotné maximá.
Oveľa teplejšie, ako aký je priemer, bolo v apríli tiež v niektorých častiach Afriky, v Strednej Ázii v okolí Kaspického mora, v juhovýchodnej Ázii a na severe Severnej Ameriky. Naopak chladnejšie, ako aké sú priemerné aprílové teploty, bolo v pásme tiahnucom sa od Spojeného kráľovstva až po juhovýchodnú Európu. Nadpriemerne chladno bolo aj na Aljaške, v Mongolsku, na Arabskom polostrove, v Indii a Austrálii.
"V apríli panovali v Španielsku a Portugalsku mimoriadne vysoké teploty, ktoré boli sprevádzané extrémne suchým počasím. Okrem juhoeurópskej vlny horúčav boli nadpriemerné teploty pozorované aj nad rovníkovou časťou východného Pacifiku, čo je skorým príznakom možného prechodu k podmienkam El Niňo, ktoré často vedú k vyšším globálnym teplotám," uviedla zástupkyňa riaditeľa únijnej služby Samantha Burgessová.
Pyrenejský polostrov, oblasť južne od Álp a oblasti stredomorského Francúzska v apríli zaznamenali mimoriadne suché podmienky. Rovnakú skúsenosť mala aj severozápadná Škandinávia, pobaltské krajiny a veľká časť západného Ruska. Naopak nadpriemerne vlhko bolo v apríli v rozsiahlej oblasti od západu na východ od Írska, Spojeného kráľovstva a Francúzska cez strednú Európu až po Apeninský polostrov, Balkán a Čierne more.
Služba, ktorá využíva vysoký počet nameraných údajov zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete, tiež oznámila, rozloha morského ľadu minulý mesiac dosiahla tretiu najnižšiu aprílovú hodnotu v súbore satelitných dát, a to 19 percent pod priemerom.