Ruská invázna armáda naďalej sústredí svoje hlavné úsilie na útoky pri mestách Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka v Doneckej oblasti, uviedol dnes ráno ukrajinský generálny štáb v pravidelnej situačnej správe. Ukrajinskí vojaci podľa neho za uplynulý deň odrazili 58 nepriateľských útokov. V centre bojov ostávajú Bachmut a Marjinka, dodalo velenie ukrajinských ozbrojených síl.
V meste Bachmut, ktorý sa Rusi pokúšajú dobyť už niekoľko mesiacov, podľa ukrajinského generálneho štábu stále pokračujú boje. "Okrem toho nepriateľ viedol neúspešné útoky v smere na Ivanivske a Predtečyne," tvrdí velenie ukrajinských síl, ktoré rovnako hlásia odrazenie ruských útokov okrem iného pri Avdijivke, obci Pervomajske alebo pri Marjinky. V Záporožskej a Chersonskej oblasti sa ruské invázne sily podľa ukrajinského generálneho štábu bránia.
Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes podľa agentúry TASS vyhlásil, že jednotky jeho krajiny počas dňa získali kontrolu nad štyrmi blokmi na západe Bachmutu.
Hovorca ukrajinskej Národnej gardy Ruslan Muzyčuk povedal, že boje v mestách Bachmut alebo Marjinka sa niekedy odohrávajú na vzdialenosť menšiu ako 50 metrov. Frontová línia sa v poslednom týždni takmer nepohla, uviedol Muzyčuk v televízii podľa portálu Ukrajinska pravda.
"Situácia v dočasne okupovanom Sevastopole je nepokojná," píše dnes generálny štáb s odvolaním sa na sobotňajší rozsiahly požiar, ktorý zachvátil veľký zásobník paliva v prístave na Ruskom anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Podľa tamojšieho proruského činiteľa Michaila Razvožajeva požiar zrejme spôsobil útok bezpilotného lietadla.
Hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov neskôr serveru RBK-Ukrajina povedal, že požiar zničil vyše desať nádrží s ropnými produktmi s kapacitou asi 40-tisíc ton. Určené boli pre ruskú Čiernomorskú flotilu, ktorá má v prístave základňu. Ruskí činitelia hovorili o menších škodách. Jusov neuviedol, či za incidentom stojí Ukrajina, označil ho ako "boží trest", okrem iného za nedávny ruský vzdušný úder na mesto Umaň, kde podľa ukrajinských úradov zahynuli dve desiatky ľudí.
K zodpovednosti za požiar v Sevastopole sa nehlási ani ukrajinský generálny štáb, ktorý tvrdí, že sa kvôli incidentu mestom "šíria panické zvesti o neschopnosti ruskej protivzdušnej obrany zabezpečiť bezpečnosť vlastných strategických objektov. "
"Treba poznamenať, že tento ropný sklad dodával palivo lodiam ruskej Čiernomorskej flotily, ktoré podnikali raketové údery na ukrajinské mestá," uvádza velenie ukrajinských ozbrojených síl. Podľa dostupných informácií nebol v Sevastopole pri požiari nikto zranený.
Sevastopoľ sa nachádza na ukrajinskom polostrove Krym, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo v roku 2014. Od vlaňajšieho februára, keď Moskva vyslala na Ukrajinu invázne vojská, je opakovane terčom vzdušných útokov, napísala už skôr agentúra Reuters. Ruskí predstavitelia z úderov vinia Ukrajinu, Kyjev sa k podobným útokom zvyčajne oficiálne nehlási.