Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV), čo je nemecká civilná kontrarozviedka, zaradila mládežnícku organizáciu krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) medzi extrémistické subjekty, ktoré ohrozujú demokraciu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Civilná kontrarozviedka začala mládežnícku organizáciu AfD sledovať kvôli podozreniu z extrémizmu už v roku 2019. Dnes uviedla, že ako extrémistické subjekty klasifikuje tiež ďalšie dve organizácie.
"Už niet pochýb o tom, že tieto tri skupiny vyvíjajú úsilie, ktoré je v rozpore s ústavou," uviedol vo vyhlásení šéf BfV Thomas Haldenwang.
"Robíme všetko pre to, aby sme vysušili úrodnú pôdu pre extrémne pravicové násilie," uviedla vo vyhlásení ministerka vnútra Nancy Faeserová. "Aktéri takzvanej ‘novej pravice‘ šíria len nenávisť a diskrimináciu voči inak zmýšľajúcim, utečencom a ľuďom s migračným pozadím," dodala.
Nová klasifikácia by mohla mať vplyv na možnosť členov týchto zoskupení získať zamestnanie vo verejnom sektore alebo získať zbrojný preukaz.
Mládežnícka organizácia AfD podľa kontrarozviedky odmieta integráciu prisťahovalcov z mimoeurópskych krajín na základe "biologických" predpokladov a všeobecne negatívne vykresľuje moslimov. V príspevku na Facebooku z 22. marca skupina uviedla, že "Nemci sú teraz v našej spoločnosti na samom konci hierarchie obetí".
Z politického hľadiska je to tiež rana pre AfD, ktorá bola založená v roku 2013 ako strana proti euru v čase dlhovej krízy v eurozóne, ale posunula sa doprava a stala sa najúspešnejšou krajne pravicovou stranou v Nemecku od druhej svetovej vojny.
V súčasnosti sa strana pohybuje v prieskumoch okolo 15 až 17 percent, len niekoľko percentuálnych bodov za Zelenými a vládnucimi sociálnymi demokratmi. Ťaží z hnevu voličov kvôli rastúcim cenám energií v dôsledku sankcií voči Rusku.
Kontrarozviedka mládežnícke zoskupenie označila za extrémistické po tom, ako Nemecko koncom minulého roka uviedlo, že zmarilo pokus inej krajne pravicovej skupiny začať násilné zvrhnutie štátu a dosadiť do čela krajiny potomka šľachtického rodu, ktorý sa usiloval o podporu Ruska. Dvaja zo zatknutých pri záťahu vtedy patrili k AfD.