Aktuálne platný zákon o štátnych hmotných rezervách z roku 2012 už nevyhovuje súčasným podmienkam a potrebám na riešenie krízových stavov.
Správa štátnych hmotných rezerv preto pripravila nový zákon, ktorý by mal zjednodušiť procesy a okrem iného upravuje aj financovanie štátnych hmotných rezerv. Vyplýva to z návrhu, ktorý v stredu schválila vláda.
"Zámerom návrhu zákona je zlepšiť pripravenosť štátu, a to nastavením mechanizmu na vybavovanie žiadostí na poskytnutie štátnych hmotných rezerv počas riešenia krízovej situácie, ako aj v čase mieru a bezpečnosti. Navrhuje sa ďalej rozšíriť a procesne upraviť postup pri hospodárení so štátnymi hmotnými rezervami," uviedla SŠHR v dôvodovej správe k materiálu.
Nový zákon zavádza povinnosť prehodnocovania účelnosti, opodstatnenosti, kompatibility a životnosti jednotlivých položiek mobilizačných rezerv. Upravuje tiež niektoré otázky financovania štátnych hmotných rezerv, najmä správu samostatných účtov správy rezerv, možné výdavky z týchto účtov, ako aj otázky súvisiace so skladovaním štátnych hmotných rezerv. Upravujú sa povinnosti pre ochraňovateľov a iné subjekty a s tým súvisiace pokuty za neplnenie týchto povinností.
Štátne hmotné rezervy sa rozdeľujú do troch kategórií, a to hmotné rezervy, mobilizačné rezervy a pohotovostné zásoby.
Hmotné rezervy slúžia najmä na zabezpečenie energetickej a potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky, mobilizačné rezervy sú určené na plnenie opatrení hospodárskej mobilizácie a pohotovostné zásoby sú určené na okamžitú pomoc pri záchrane životov, zdravia a majetku obyvateľstva postihnutého rôznymi druhmi krízových javov. Nový zákon by mal v prípade jeho schválenia parlamentom platiť od septembra tohto roka.