Nemecko a Francúzsko sa pripájajú k súdnemu konaniu Európskej komisie proti Maďarsku kvôli jeho zákonu, ktorý podľa komisie diskriminuje sexuálne menšiny. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu nemeckej vlády. Maďarský parlament ovládaný konzervatívnou stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil predvlani zákon zakazujúci akúkoľvek prezentáciu homosexuality a diel s ňou spojených v školách pre deti do 18 rokov.
Zatiaľ čo maďarský kabinet normu odôvodňuje snahou chrániť deti, skupiny na ochranu ľudských práv ho označujú za diskriminačné a väčšina lídrov únijných krajín ho odsúdila. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ho označila za "hanebný".
Norma podľa Európskej komisie porušuje viacero ustanovení únie. "Ochrana detí je absolútnou prioritou Európskej únie a jej členských štátov. Maďarský zákon však obsahuje opatrenia, ktoré nie sú v rámci presadzovania tohto zásadného záujmu ospravedlnené alebo sú pre dosiahnutie stanoveného cieľa neprimerané, "uviedla vlani komisia. Zákon podľa nej porušuje základné práva občanov Európskej únie rovnako ako pravidlá vnútorného trhu únie.
Európska komisia sa vlani pre maďarský zákon obrátila na Súdny dvor Európskej únie, pripomína Reuters. Podľa nemeckej vlády sa k konaniu zatiaľ pripojilo 14 členských štátov Európskej únie: Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Dánsko, Portugalsko, Írsko, Španielsko, Malta, Rakúsko, Švédsko, Slovinsko, Fínsko a teraz aj Francúzsko a Nemecko.
Inštitúcie Únie vedú s Maďarskom dlhoročný spor o dodržiavanie európskych hodnôt. Za problematické považujú obmedzovanie nezávislosti justície, médií či ataky voči mimovládnym organizáciám alebo sexuálnym menšinám.