Nemecký dozorný orgán pre účtovníctvo APAS zakázal na dva roky spoločnosti EY vykonávať nové audity pre subjekty verejného záujmu a udelil jej pokutu 500-tisíc eur. Uviedol to v pondelok nemecký hospodársky denník Handelsblatt. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
APAS sa k správe odmietol vyjadriť. Očakáva sa, že regulátor zverejní vyhlásenie o svojom rozhodnutí sankcionovať EY neskôr v priebehu pondelka.
Spoločnosť EY zatiaľ na žiadosť o komentár nereagovala.
Wirecard podal návrh na vyhlásenie platobnej neschopnosti v júni 2020. Veriteľom dlhuje takmer 4 miliardy dolárov (3,68 miliardy eur) po tom, čo bola odhalená diera v jeho účtovníctve vo výške 1,9 miliardy eur, ktorá bola podľa EY výsledkom sofistikovaného globálneho podvodu.
Spoločnosť bola založená v roku 1999 a spočiatku spracovávala platby za webové stránky s hazardnými hrami a pornografiou, kým sa stala poskytovateľom platobných služieb medzi spoločnosťami vydávajúcimi kreditné karty na jednej strane a maloobchodníkmi a inými predajcami na strane druhej. V istom čase bola súčasťou aj akciového indexu DAX.
Pre podozrenie z podvodu, falšovania účtovníctva a manipulácie s trhom boli zadržaní a obvinení traja bývalí manažéri Wirecard vrátane bývalého riaditeľa Markusa Brauna.
Zmiznuté peniaze chýbajú dodnes. Firma údajne zaúčtovala neexistujúce príjmy, ktoré pripisovala viacerým partnerom v iných krajinách. Použila falošné dokumenty, aby umelo nafúkla aktíva a stala sa atraktívnejšou pre investorov a zákazníkov.
Mnoho súkromných investorov tak prišlo o veľké sumy, keď sa akcie Wirecard stali cez noc bezcennými.
APAS zistil masívne porušenie povinností zo strany EY v súvislosti so škandálom, uviedol Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou.
Oznámený zákaz sa týka účasti EY na tendroch na audity niektorých spoločností a zahŕňa všetky spoločnosti kótované na burze, ako aj väčšinu finančného sektora pozostávajúceho z bánk a poisťovní, dodal Handelsblatt.