Tvorcovia úrokových sadzieb v eurozóne musia byť pri potieraní inflácie tvrdohlaví a sadzby ďalej dvíhať. Denníku Financial Times to povedal šéf nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel.
Jeho poznámky prichádzajú po tom, ako Európska centrálna banka ECB minulý týždeň zdvihla základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu napriek niektorým hlasom, aby nepokračovala v sprísňovaní menovej politiky, kým sa neuvoľní napätie v bankovom sektore.
"Náš boj proti inflácii sa nekončí," povedal Nagel listu a zdôraznil, že rozhodne cíti, že cenové tlaky sú silné a majú široký základ v celej ekonomike. "Ešte je pred nami kus cesty, ale blížime sa k reštriktívnemu územiu," povedal s tým, že len čo ECB zastaví zvyšovanie sadzieb, bude musieť odolať výzvam na ich zníženie.
Európske banky môžu byť podľa Nagela po turbulenciách vyvolaných pádom stredne veľkých amerických bánk a problémami švajčiarskej Credit Suisse pri poskytovaní úverov opatrnejšie. Odmietol však obavy, že by ich to mohlo poškodiť. Je podľa neho tiež "príliš skoro" konštatovať, že región smeruje k úverovej kríze.
"Nečelíme opakovaniu sa finančnej krízy roku 2008," povedal šéf Bundesbank. "Zvládneme to," dodal. Nagel sa dostal do čela Bundesbank začiatkom minulého roka.
Nemecká centrálna banka drží v ECB najväčší podiel, a má tak na jej rozhodovanie veľký vplyv. Tradične presadzuje prísnejšiu menovú politiku, jej bývalý šéf Jens Weidmann však bol medzi prívržencami voľnejšej menovej politiky z iných centrálnych bánk eurozóny často izolovaný.
Dnes rozhodnú o budúcej úrokovej sadzbe zástupcovia americkej centrálnej banky Fed. Väčšina analytikov očakáva, že Fed napriek pádu Silicon Valley Bank a Signature Bak zdvihne úroky o štvrť percentuálneho bodu.