Ľudskoprávne organizácie vyzvali Malajziu, aby prešetrila podmienky, ktoré panujú v detenčných centrách pre migrantov. Stalo sa tak po tom, ako malajzijská vláda informovala, že v týchto zariadeniach zomrelo za minulý rok 150 cudzincov, vrátane siedmich detí, informovala agentúra Reuters.
Malajzia bežne zadržiava cudzincov bez platného povolenia na pobyt v krajine, vrátane žiadateľov o azyl. Ázijská krajina je domovom miliónov migrantov bez dokladov a vyše 100-tisíc utečencov z radov Rohingov. Detenčné centrá v krajine sú preplnené a panujú v nich zlé hygienické podmienky. Zadržaní majú nedostatočný prístup k jedlu, vode aj zdravotnej starostlivosti, uviedli aktivisti aj bývalí zadržaní, ktorá agentúra Reuters vyspovedala.
Malajzijský minister vnútra v reakcii na otázku vznesenú v tamojšom parlamente minulý týždeň uviedol, že medzi ľuďmi, ktorí vlani zomreli v detenčných centrách, bolo sedem detí a 25 žien. Aká bola príčina ich smrti, už nespresnil. Vlani v júli úrady informovali, že vo svojich detenčných zariadeniach drží 17 703 cudzincov.
"Skutočnosť, že toľko cudzincov, vrátane detí, zomrie v imigračnej väzbe, ukazuje zlyhanie Malajzie pri zaobchádzaní s tými, ktorí sú ľudskými bytmi a majú svoje práva," uviedol Phil Robertson z organizácie Human Rights Watch.
Cudzinci bez dokladov sú v krajine zvyčajne zadržiavaní veľmi dlho, zatiaľ čo čakajú na deportáciu. Utečenci a žiadatelia o azyl, ktorí sa nechcú vrátiť domov, sú držaní na dobu neurčitú. Malajzia neuznáva utečencov a dáva len veľmi málo práv ľuďom, ktorým prizná ochranu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov. Tomuto úradu je pritom už od augusta roku 2019 znemožnený prístup do detenčných centier, čo brzdí snahy o prepustenie či presídlenie žiadateľov o azyl.