Z priebehu ústneho pojednávania o priestupku by po novom mohli správne orgány aj prítomné osoby vyhotovovať zvukový záznam. V prípade potreby sa tak má preukazovať konfliktné správanie účastníkov.
Ministerstvo vnútra to navrhuje v novele zákona o priestupkoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Obrazový alebo obrazovo-zvukový záznam predložená právna úprava nedovoľuje.
"V aplikačnej praxi sa často vyskytujú prípady, v ktorých dochádza k situáciám, keď obvinení vystupujú konfliktne, sú vulgárni, dokonca až agresívni, či už k ostatným účastníkom konania, svedkom alebo zamestnancom správneho orgánu," zdôvodnil rezort. Zvukovým záznamom sa má preukazovať správanie konfliktných osôb. Má sa tak prispieť k ochrane osôb zúčastnených na pojednávaní.
Potrebu zvukového záznamu vyhodnotí správny orgán po zohľadnení konkrétneho prípadu. "Zvukový záznam sa s cieľom zhmotnenia zachová na nosiči dát a pripojí sa k administratívnemu spisu, pretože zachytáva priebeh pojednávania," upravuje návrh.
Možnosť zhotovovať zvukový záznam by mohli mať aj prítomné osoby. Rovnako ako správne orgány by mali o nahrávaní ústneho pojednávania vopred informovať zúčastnené osoby.
Novela navrhuje aj zvýšenie pokút za spáchanie priestupkov a zníženie vekovej hranice priestupkovej zodpovednosti z 15 na 14 rokov.
Upravuje tiež zodpovednosť za priestupok spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých páchateľov. Má tiež zaviesť beztrestnosť pre osoby, ktoré spáchali priestupok z donútenia v priamej súvislosti s tým, že bol na nich spáchaný trestný čin. Definuje aj pojem páchateľ priestupku.